На третьому році повномасштабної війни безпека медійників (як фізична, так і психологічна) залишається пріоритетним завданням. Адже журналісти продовжують висвітлювати події, часто наражаючи себе на ризики. Саме тому Міжнародний фонд страхування журналістів, який створила Асоціація "Незалежні регіональні видавці України" разом із партнерами, є фундаментом для медійної спільноти, яка забезпечує об’єктивне інформування та укріплює демократичні цінності не лише в Україні, а й світі.
– За підсумками роботи проєкту нам вдалося досягти значних результатів у створенні безпечного середовища для журналістів та фіксерів, які працюють у гарячих точках. Завдяки організованим тренінгам, психологічній підтримці, страхуванню й інформаційним кампаніям, проєкт став важливим ресурсом для захисту медійників та підвищення їхньої готовності до роботи в умовах підвищеного ризику, – наголошує директорка Асоціації Оксана Бровко.
Отож, лише цього року ми отримали 372 заявки на страхування. Погодили 799 страхових днів для 74 медійників (це журналісти, відеооператори, фіксери). Загалом заявки подавали 17 медійних компаній.
Цьогоріч команда АНРВУ провела безпекові медичні тренінги для відпрацювання дій у разі ракетних атак ворога, також кілька практичних психологічних тренінгів та психологічні консультації для медійників. Восени організували велику конференцію, присвячену професійній стійкості та розвитку регіональних медіа. 100 осіб взяли участь у тренінгах. Дев’ять осіб отримали індивідуальні психологічні консультації. 100% учасників зазначили, що отримали корисні практичні навички з безпеки, першої допомоги, цифрової безпеки, управління стресом і профілактики вигорання. Цифри – це лиш часткове свідчення того, наскільки помічною та результативною є програма.
Далі наші партнери з редакцій, які вже скористалися можливістю страхування для працівників, діляться своїми враженнями.
Страхування додає впевненості
– Від початку повномасштабного вторгнення до літа 2024-го я щомісяця, орієнтовно на тиждень, їздила на прифронтові, декоокуповані території. Оскільки кожна така поїздка – це ризик, потрібно детально планувати своє відрядження. Страхування – один з важливих моментів для всієї команди. Ми знали не лише маршрут пересування, зупинки, хто наші водій, а й те, що ми захищені на випадок непередбачуваної ситуації.
Насправді дуже важко було одразу знайти компанію, яка займається страхуванням журналістів, які добровільно їдуть у зону бойових дій. Тож створення та робота Міжнародного фонду страхування є дуже потрібною підтримкою для усіх нас. Процедура досить легка, заповнення анкети інтуїтивне, координатори допомагають.
Чому страхування важливе? Пригадую один з моментів роботи, під час повторного наступу росіян на Харківщину, коли ми працювали з "Хартією" та виїжджали на позиції роти вогневої підтримки. І раптом, коли йшли до бліндажа, військовий зупинив нас, почувши звук дрона, який стежив. Коли відчуваєш безпосередню загрозу своєму життю, даєш собі обіцянку більше не їхати. Але повертаєшся
Бо відчуваєш відповідальність та хочеш зафіксувати якомога більше історій тих людей, які нас захищають. І коли ти знаєш, що ти хоч якось захищений, це психологічно додає впевненості. Ти розумієш, що не сам на сам із собою, що у випадку поранення чи смерті фонд допоможе родині, тоді працюєш спокійно, виконуючи свою місію, фіксуючи та розповідаючи правду.
Протоколи безпеки постійно змінюємо
– Перші страхування почали оформляти ще минулого року. Тоді виїздів журналістів стало більше, та й обстріли почастішали. Зараз регулярно їздимо на прифронтові території, прикордоння з Курською областю, там, де активні бойові дії. Двічі на тиждень точно буваємо, працюємо як із військовими, так і цивільними. Були різні ситуації, важко. Одного разу міна зірвалася поруч з адмінбудівлею, зачепило наше робоче авто. На щастя, ніхто з команди не постраждав. У такі моменти ти не думаєш ні про страхування, ні про щось інше, бо просто радієш, що вижив. Однак уже до поїздки журналіст почувається значно впевненіший, якщо має страхування. І зараз так склалося, що журналісти навіть говорять: "Почекаймо страхування, а тоді вже їдемо". І, як на мене, це раціональне рішення.
У нашій редакції є протоколи безпеки, намагаємось їх осучаснювати, бо змінюється і зброя, і тактика, яку застосовують вороги. Якщо до літа ще прильотів по Сумах не було, то з початком Курської операції прилітає все, ситуація дуже мінлива. Тому протоколи редагуємо і дбаємо про додатковий захист команди.
Журналісти часто опиняються під обстрілами
– Виїзди на небезпечні території в більшості залежать від кількості обстрілів та подій на прикордонні Сумщини, які потребують висвітлення. Зазвичай це відбувається кілька разів на тиждень, іноді частіше, залежно від ескалації ситуації. Ризики для знімальних груп включають обстріли, мінну небезпеку, відсутність стабільного зв’язку на прикордонні чи місцях прильотів. Страхування для журналістів "Суспільне" почали оформлювати ще з 2022 року. Це було зроблено, щоб забезпечити фінансову підтримку у разі травм або інших надзвичайних ситуацій.
За час повномасштабної війни було достатньо випадків, коли наші журналісти опинялися під обстрілами. Один із прикладів – під час роботи у прикордонному селі Миропілля наша команда потрапила під обстріл, коли волонтери збирали дітей, аби хоч на короткий час відвезти їх до обласного центру. Почався обстріл, і нам довелося ховатися в будинку поруч, бо укриття поруч не було. На щастя, всі залишилися неушкодженими.
Вважаю, що страхування додає впевненості, оскільки журналісти знають, що у разі надзвичайної ситуації їм буде надана допомога. У нашій редакції всі групи забезпечені необхідним екіпіруванням: бронежилетами, касками та аптечками.
Окрім страхування, важливі навчання з тактичної медицини, тренінги з роботи в небезпечних умовах та підтримка психологів для журналістів, які працюють на місцях обстрілів, де є загиблі чи поранені люди. У нашій редакції існують протоколи безпеки, що передбачають планування, обов’язковий зв’язок із редакцією під час роботи та погодження виїздів із військовими.
Війна стала небезпечнішою
– Журналісти каналу щомісяця виїжджають на фронт. Я їжджу туди раз на два місяці, однак моє відрядження триває три тижні. Було різне під час зйомок: міни, дрони, снаряди, КАБи – усе це падало поруч та ганялося, щоб убити. Страшно, звісно. Однак є мотивація – працювати, показувати реальну ситуацію, справжнє обличчя війни – для всього світу.
Раніше я працювала без страхування, однак цього літа таки свідомо зробила крок у цьому напрямку. Адже ситуація на фронті кардинально змінилася. Вона стала більш непередбачуваною, непрогнозованою.
Раніше, коли наша команда (я, оператор і водій) їхали з військовими, то почувалися в безпеці. А зараз розуміємо, що навіть з військовими поруч нема ніяких гарантій безпеки. Дорогою над нами постійно кружляють дрони. Їх надзвичайно багато. І коли деякі авто військових оснащені засобами радіоелектронної боротьби, то наша, журналістська машина, абсолютно беззахисна. Війна точно стала жорстокіша, технологічна. Усе більше небезпек і для цивільних, і для сил оборони.
Тому я вдячна за цю ініціативу – можливість безоплатно застрахувати медійникам своє здоров’я та життя, що дозволяє хоч трішки відчути себе захищеним.
Завдяки страхуванню, тренінгам, психологічній підтримці та інформаційним кампаніям вдається підвищити рівень готовності медійників до роботи в умовах ризику.
– Цей шлях лише початок: забезпечення безпеки та підтримки журналістів і надалі є нашим пріоритетним завданням. Разом із партнерами ми продовжимо реалізувати проєкт страхування у 2025-му. Для нас важливо створити умови, за яких медійники зможуть виконувати свою роботу без страху за життя та здоров’я, а суспільство – отримувати правдиву й неупереджену інформацію навіть у найважчі часи, – підсумовує Оксана Бровко.