З початком повномасштабного вторгнення страхування воєнних ризиків стало суттєвою перепоною не лише для залучення інвесторів для відбудови України та підтримки економіки, але й для розвитку українського бізнесу.
Запровадження дієвих механізмів страхування від воєнних ризиків та розширення їх покриття є стратегічним кроком для України, що дозволить іноземним інвесторам подолати сумніви та забезпечить надходження іноземного капіталу для відновлення та розвитку економіки, а українському бізнесу інвестувати вдома, не очікуючи завершення війни.
Тому, на сьогодні, завдяки поєднанню зусиль держави, міжнародних організацій і приватного сектора, Україна може стати прикладом успішного впровадження механізмів страхування в умовах воєнних ризиків.
Вагомий крок у цьому напрямку було зроблено у червні 2024 року під час конференції з відновлення України URC 2024, де було оголошено про нові угоди зі страхування від воєнних ризиків для українського великого, малого і середнього бізнесу на понад $350 мільйонів доларів США.
Страхування від міжнародних організацій
Раніше страхування від воєнних ризиків було доступне лише від міжнародних організацій. Так, MIGA страхувало іноземні компанії, які готові інвестувати в Україну, DFC та польська агенція KUKE надавали гарантії іноземним та українським компаніям.
Однією з перших організацій, до яких Україна звернулася з проханням про надання страхування інвестицій від воєнних ризиків, стала MIGA. Метою його діяльності є страхування чи надання гарантій інвестиціям в умовах політичної нестабільності чи ризиків, пов’язаних з воєнними діями. З моменту створення у 1988 році MIGA надала гарантій на 70 мільярдів доларів США на тисячі проєктів у 123 країнах.
У лютому 2023 року MIGA заснувала трастовий фонд підтримки реконструкції та економіки України (SURE) з метою створення двосторонньої стратегії допомоги Україні в подоланні наслідків повномасштабного вторгнення росії. Вже у вересні 2023 року MIGA надало М10 Lviv Industrial Park гарантію на 10 років. Гарантія на суму інвестицій у розмірі 9,2 мільйона доларів США покриває ризики фізичного руйнування об'єкта внаслідок ворожих обстрілів та втрати контролю над ним.
DFC – одна з двох глобальних структур, що займаються покриттям політичних ризиків. Переговори з корпорацією Уряд розпочав ще у 2022 році. У червні 2024 року DFC оголосила про нове страхування політичних ризиків в Україні на 357 мільйонів доларів США, оскільки вторгнення росії загрожує критично важливим приватним інвестиціям. Новий пакет передбачає, зокрема 150 мільйонів доларів США на страхування політичних ризиків для підтримки операцій, які існують зараз в експортному секторі сільськогосподарської продукції України; та контракт страхування політичних ризиків на суму 152 мільйони доларів CIF для української компанії, яка працює у виробничому секторі. Завдяки новому пакету фінансування обсяг операцій DFC в Україні з моменту повномасштабного вторгнення досяг 848 мільйонів доларів США, а загальний портфель – 1,6 мільярда доларів США.
У вересні 2023 року Президент Польщі Анджей Дуда підписав поправку до закону щодо страхування експорту, гарантованого Державним казначейством. Це рішення серед іншого дозволило польській державній Корпорації страхування KUKE надавати ефективнішу допомогу приватному бізнесу, який зацікавлений у відбудові України. Понад рік KUKE була єдиною страховою організацією в ЄС, яка давала гарантії на продаж товарів в Україну. Завдяки цьому експорт з Польщі до України у 2022 році зріс майже на 55%.
Страхування від ЕКА
На сьогодні українським експортерам та імпортерам важливо мати дієвий механізм захисту від ризиків неплатежів та фінансових втрат, які є серйозним викликом для учасників міжнародної торгівлі, розуміння інструментів зниження ризиків на нових ринках та збільшення своєї частки на існуючих.
На початку 2024 року українські компанії отримали дієвий механізм страхування інвестицій. Верховна Рада України підтримала законопроєкт, що розширив повноваження ЕКА.
З червня 2024 року ЕКА пропонує страхування інвестиційних кредитів та прямих інвестицій від воєнних і політичних ризиків. Початок страхування воєнних та політичних ризиків – вкрай важлива подія для ринку. Завдяки цьому українські компанії отримують додаткові гарантії фінансової безпеки, а економіка – посилення ділової активності.
ЕКА здійснює страхування кредитів, які надаються українськими банками на виконання експортного контракту. Наразі діють спрощені умови позики за програмою "Доступні кредити 5-7-9%". Підприємці можуть залучити до 20 мільйонів гривень кредитних коштів. У разі невиконання експортерами своїх кредитних зобов’язань, ЕКА відшкодовує банку до 85% суми позики.
На сьогодні загальна сума експортних контрактів, застрахована ЕКА, вже перевищила 8 мільярдів гривень. Це означає, що кожна гривня страхової відповідальності ЕКА конвертується у 8,17 гривні майбутньої експортної виручки.
Роль державних банків
Державні банки часто є ключовими гравцями у реалізації державних програм страхування, які фінансуються за рахунок бюджету або міжнародних грантів.
Співпраця з міжнародними організаціями, такими як Світовий банк чи Міжнародний валютний фонд, дозволяє отримати додаткові ресурси та експертизу для впровадження ефективних програм страхування.
Укрексімбанк має спеціалізовану роль у банківсько-фінансовій системі держави. Банк фокусує свої зусилля на фінансуванні бізнесу, який розвиває експортний потенціал, здійснює ефективний імпорт та імпортозаміщення, зокрема для відновлення країни, стратегічних підприємств та інфраструктури.
На сьогодні державний Укрексімбанк надає українським експортерам широкий спектр послуг, поєднуючи можливості Банку з програмами МФО. За 2022–2023 роки Укрексімбанк надав фінансування понад 100 експортерам на загальну суму понад 12 мільярдів гривень.
Окрім того, для посилення українських експортерів та імпортерів Банк створив Платформу EximTradePro, яка консультує та фінансує, інтегруючи Україну у світову торгівлю.
Як це працює на практиці. Кейс ПП "Віліс"
Приватне підприємство "Віліс" розпочало свою діяльність у 1996 році в галузі харчової промисловості. На сьогодні компанія займає лідерські позиції серед вітчизняних виробників макаронних виробів та яблучного повидла.
Компанія виробляє близько 10 тисяч тонн макаронних виробів та 800 тонн локшини швидкого приготування під власними торговими марками та експортує у більш ніж 10 країн світу, серед яких: Словаччина, Грузія, Чехія, Молдова, Румунія, Польща, Латвія, Венесуела, Панама, Ангола та інші.
Завдяки інвестиційному кредиту на 40 мільйонів гривень від Укрексімбанку, який вперше застрахувало Експортно-кредитне агентство від воєнних ризиків, "Віліс" закупить нове обладнання для виробництва локшини та її фасування, а також розпочне будівництво сучасної котельні. Інтеграція нового обладнання дозволить збільшити виробництво до 4 тисяч тонн на рік, зокрема за рахунок розширення ринків збуту.
"Цей приклад страхування від ЕКА може бути добрим орієнтиром для страхового ринку і стимулом активніше працювати з інвесторами, які планують вкладати кошти у розвиток чи створення бізнесу в Україні. Ми розуміємо, що страхування від воєнних ризиків не єдиний аргумент, який може мотивувати інвесторів вкладати кошти в Україні. Але це точно необхідний інструмент для підтримки наших зусиль із залучення інвестицій, особливо, коли це інвестиції у реальний сектор, які стимулюватимуть виробництво товарів зроблених в Україні",
– зазначила перша віцепрем’єр-міністерка України – міністерка економіки України Юлія Свириденко
"Продукт ЕКА зі страхування інвестиційних кредитів від воєнних ризиків здобуває довіру експортерів, тож ми сподіваємося на подальше збільшення їхньої інвестиційної активності, розширення виробництва та зростання експортної виручки"
– прокоментував голова правління ЕКА Руслан Гашев
"З 2014 року, а тим паче з початком повномасштабного вторгнення в Україну, питання страхування від воєнних та політичних ризиків стало гострим для бізнесу. Сьогодні українським експортерам важливо мати дієвий механізм захисту від ризиків неплатежів та фінансових втрат, які є серйозним викликом для учасників міжнародної торгівлі, розуміння інструментів зниження ризиків. Укрексімбанк – банк, який надає українським експортерам широкий спектр послуг. Ми раді, що спільно з ЕКА долучилися до фінансування українського виробника та вперше інвестиційний проєкт кредиту застрахували від воєнних ризиків",
– зазначив член правління Укрексімбанку Михайло Медко
Страхування інвестиційних кредитів та інвестицій під час війни – це не лише про фінансову стабільність, але й про довіру до економіки країни. Для України це можливість довести свою привабливість як партнера навіть у складні часи.
Сьогоднішній світ глобалізованої торгівлі відкриває безмежні можливості для імпортерів та експортерів. Однак успіх у міжнародній торгівлі залежить від ефективного використання сучасних інструментів та ресурсів, які допомагають оптимізувати процеси, мінімізувати ризики та забезпечити конкурентоспроможність на ринку.