Бізнес вдруге поспіль поліпшив оцінки своєї ділової активності в наступні 12 місяців, зберіг позитивні прогнози щодо залучення інвестицій, натомість продовжив очікувати на помірне зростання інфляції та обмінного курсу.
Учасники опитування зберегли позитивні оцінки щодо загальних обсягів реалізації продукції, посилили – щодо інвестиційних витрат на машини, обладнання та інвентар, а також дещо пом’якшили негативні оцінки щодо інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт та кількості працівників. Водночас респонденти погіршили оцінки щодо майбутнього фінансово-економічного стану підприємств.
Воєнні дії та їх наслідки залишаються найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва.
Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в Україні
Бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – "мінус" 1.4% (у ІІІ кварталі – 3.7%).
Зменшення спрогнозували підприємства добувної промисловості, будівництва, торгівлі, транспорту та зв'язку, а також інших видів діяльності; респонденти з десяти областей; малі підприємства; підприємства, що здійснюють лише імпортні операції, та ті, що працюють виключно на внутрішньому ринку. Водночас зростання обсягів виробництва продовжували очікувати підприємства переробної промисловості, сільського господарства, енерго– та водопостачання; великі та середні підприємства, підприємства, що здійснюють зовнішні операції.
Тривало посилення інфляційних очікувань: у ІV кварталі очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 10.3% порівняно з 9.7% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікували на інфляцію не вище 10.0%, зменшилася за квартал з 54.4% до 46.3%.
Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 82.9% респондентів. Найбільше посилився вплив податкового чинника – на 4.4 п.п. до 42.3%. Натомість послабився вплив курсового чинника – на 5.1 п.п. до 70.3%.
Посилилися девальваційні очікування: середнє значення обмінного курсу, на яке респонденти очікували через 12 місяців, становило 44.42 грн/дол. США (в попередньому кварталі – 43.72 грн/дол. США). 68.8% респондентів очікували, що обмінний курс гривні в наступні 12 місяців коливатиметься в діапазоні 42.1 – 46.0 грн/дол. США.
Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку
Оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств залишалися негативними: баланс відповідей становив "мінус" 6.1% порівняно з "мінус" 6.0% у ІІІ кварталі.
Респонденти стримано оцінили зміни щодо фінансово-економічного розвитку власних підприємств у наступні 12 місяців:баланс відповідей – "мінус" 1.2% (у ІІІ кварталі – "мінус"0.9%). Погіршення оцінок відбулось у підприємств будівництва, торгівлі, транспорту та зв’язку, інших видів діяльності, а також добувної промисловості. Водночас респонденти переробної промисловості, сільського господарства, а також енерго– та водопостачання мали оптимістичні очікування.
Учасники опитування й надалі очікували збільшення обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 9.0% і 7.7% відповідно (у ІІІ кварталі – 10.5% та 11.2% відповідно). Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікували респонденти переважної більшості видів економічної діяльності, за винятком підприємств будівництва, а також енерго– та водопостачання, найбільше – переробної промисловості, сільського господарства та інших
видів діяльності (баланси відповідей 20.7%, 15.5% та 9.6% відповідно). Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку очікували респонденти підприємств енерго– та водопостачання, інших видів діяльності, переробної промисловості та сільського господарства.
Респонденти посилили позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 9.3% (у ІІI кварталі – 7.5%). Одночасно послабились негативні оцінки щодо інвестиційних видатків на будівельні роботи: баланс відповідей "мінус" 1.6% (у IІІ кварталі – "мінус" 3.2%).
Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, продовжують очікувати збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 10.6% (у ІIІ кварталі – 15.6%). Найвищі очікування мали підприємства енерго– та водопостачання, інших видів діяльності, добувної промисловості, а також сільського господарства. Натомість підприємства торгівлі очікують зменшення обсягів іноземних інвестицій у наступні 12 місяців.
Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, зросла до 21.6% порівняно з 18.8% у попередньому опитуванні.
Респонденти всіх ВЕД, за винятком будівництва й енерго– та водопостачання, пом’якшили негативні оцінки щодо кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – "мінус" 6.6% (у IІІ кварталі – "мінус" 10.9%).
Учасники опитування очікували вищі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одного найманого працівника: баланс відповідей – 56.5% порівняно з 52.9% у попередньому кварталі.
На тлі збільшення потреби в позикових коштах найближчим часом (до 33.5% опитаних у ІV кварталі порівняно з 30.4% у ІІI кварталі) частка респондентів, які планують брати банківські кредити, майже не змінилася – 35.0% (у ІІІ кварталі – 34.8%).
Підприємства, що планують залучати кредити, традиційно надають перевагу кредитам у національній валюті – 84.8% (у ІІІ кварталі – 81.9%). Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються зависокі ставки – 49.7% відповідей. Дещо зросла частка респондентів, які зазначили наявність інших джерел фінансування, – 42.1% (у попередньому опитуванні – 40.0%), водночас послабився вплив таких чинників, як надмірні вимоги до застави, занадто складна процедура оформлення документів та значні курсові коливання.
Другий квартал поспіль респонденти відзначили посилення умов доступу до банківських кредитів: баланс відповідей – 16.3% (у попередньому кварталі – 15.4%).
Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зросла до 8.5% з 8.2% у ІІІ кварталі.