На главную страницу
 
Головна
Про нас
Новини
Обговорення
База знань
Довідники
Пошук
Карта сайту
Новини автоцивілки
Призначення і відставки
Злиття та поглинання
Новини законодавства
Новини медстрахування
Ексклюзив від АСБ
Новини НБУ
Корпоративні новини
Банківські новини
Поиск по сайту

Новини / Новини НБУ / Новини НБУ

Національний банк проводитиме інспекційні перевірки учасників ринків небанківських фінпослуг за новим ризик-орієнтованим підходом – визначено порядок

Версия для печати Версия для печати
02.03.2021 

Національний банк затвердив нове Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг. 

У липні 2020 року з набранням чинності закону про "спліт" Національний банк отримав повноваження проводити інспекційні перевірки учасників ринків небанківських фінансових послуг. 

Нове положення дозволить регулятору ефективно та системно здійснювати інспекційні перевірки згідно з новим ризик-орієнтованим підходом. Національний банк керуватиметься принципом пропорційності, оцінюватиме ризики та доцільність. Крім того, під час інспекційних перевірок регулятор отримуватиме актуальну інформацію про ринок, зможе запобігати правопорушенням та своєчасно комунікувати з учасниками ринку. 

Національний банк здійснюватиме:

  • планові інспекційні перевірки. Вони проводяться відповідно до річного плану, який затверджується Правлінням Національного банку до 25 грудня року, що передує року проведення перевірок. План перевірок на 2021 рік був оприлюднений у грудні минулого року;
  • позапланові інспекційні перевірки. Вони проводяться на підставі наказу Національного банку за наявності законних підстав.

Крім того, якщо до складу фінансової групи входять небанківські фінансові установи, які регулює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національний банк може ініціювати перед нею проведення інспекційних перевірок учасників групи на консолідованій основі.

За результатами інспекційної перевірки Національний банк складатиме довідки та звіт. Довідки надаватимуться об’єкту перевірки на етапі завершення перевірки. А звіт міститиме рекомендації та враховуватиме можливі обґрунтовані заперечення до фактів, викладених у довідках. Якщо Національний банк виявлятиме порушення вимог законодавства в частині регулювання діяльності з надання фінансових послуг, то готуватиме пропозиції про надання розпорядження про усунення порушення та/або доцільність застосування до об’єкта перевірки адекватного заходу впливу. 

Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг затверджене постановою Правління Національного банку від 26 лютого 2021 року № 22 "Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок учасників ринків небанківських фінансових послуг". Постанова набирає чинності з 03 березня 2021 року.

=================== В Україні стартувала інформаційна кампанія із захисту прав споживачів фінпослуг 3 бер. 2021 https://bank.gov.ua/ua/news/all/v-ukrayini-startuvala-informatsiyna-kampaniya-iz-zahistu-prav-spojivachiv-finposlug

Сьогодні стартує Всеукраїнська інформаційна кампанія із захисту прав споживачів фінансових послуг "Знай свої права", яку проводить Національний банк України за підтримки Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Мета кампанії – покращити обізнаність громадян про права та обов’язки під час користування фінансовими послугами.

За 2020 рік Національний банк отримав близько 16 тисяч письмових звернень споживачів фінансових послуг. Близько 40% цих звернень мали ознаки порушення прав споживачів. Під час кампанії ми розкажемо, як уникнути типових порушень: оманливих кредитів «під 0%», нав’язаних додаткових послуг, зміни тарифів на обслуговування рахунку без попередження, агресивної поведінки колекторів тощо.

Кампанія триватиме впродовж березня−травня 2021 року в усіх регіонах України. Національний банк у межах кампанії запускає спеціальну вебсторінку (лендинг) "Знай свої права". Також, окрім контакт-центру та онлайн-форми на вебсайті НБУ, ми створили більше зручних каналів зв’язку з Національним банком, за допомогою яких споживачі зможуть поставити нам свої питання, а саме чат-боти в застосунках Viber і Telegram, а також на офіційному вебсайті.

"Є немало причин, чому українці з пересторогою користуються фінансовими послугами або не користуються ними взагалі. Це й пережиті кризи, і негативний споживацький досвід, і недостатня обізнаність про переваги користування фінансовими продуктами. Національний банк сьогодні має подвійну мету. Перша – встановити додаткові вимоги до фінустанов, які забезпечать їх прозорість щодо вартості послуг та добросовісну поведінку стосовно споживачів. Друга – сприяти ліпшій фінансовій обізнаності самих українців. Це обов’язкові складові для підвищення захищеності споживачів фінпослуг, а також для більшої залученості громадян до фінансової системи й активнішого користування послугами", – наголосив заступник Голови Національного банку Олексій Шабан.

Співорганізатором інформаційної кампанії є Уповноважений Верховної Ради з прав людини.

"У 2020 році до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надійшло понад 2 тисячі повідомлень про порушення прав людини щодо захисту персональних даних. Більшість із них стосувалися порушення права людини на невтручання в особисте і сімейне життя під час здійснення діяльності зі стягнення заборгованості за грошовими зобов’язаннями фізичних осіб – йдеться про так звану колекторську діяльність. Громадяни скаржилися на терор і шантаж з боку цих компаній, зокрема через здійснення надокучливих телефонних дзвінків та надсилання зображень непристойного характеру. У більшості випадків жертвами таких дій також стають члени сім’ї, сусіди, друзі та колеги. Безумовно, це є свідченням неправомірної обробки персональних даних третіх осіб. Наприклад, номерів мобільних телефонів громадян, які часто не мають до грошового зобов’язання іншої людини жодного стосунку. Крім того, громадяни потрапляють в «складні життєві ситуації» часто лише через те, що вони мають низьку обізнаність щодо наслідків отримання грошових позик через підписання так званого «електронного договору» на вебсайтах відповідних фінансових компаній або через завантажені мобільні додатки. Тому Уповноважений з прав людини завжди наголошує, що основне не покарання за порушення закону, а здійснення превентивних заходів стосовної порушення прав людини у сфері захисту персональних даних", – наголосила представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері персональних даних Iнна Берназюк.

Кампанія відбувається за підтримки міжнародних партнерів – Міжнародної фінансової корпорації (IFC) у партнерстві з Державним секретаріатом Швейцарії з економічних питань (SECO) та Фондом ефективного врядування Уряду Великої Британії в Україні, а також проєкту технічної допомоги Європейського Союзу "Посилення регулювання та нагляду за небанківським фінансовим ринком" (EU-FINREG).

"Покращення знань та навичок у сфері фінансових продуктів та послуг допоможе українським споживачам краще зрозуміти свої права як позичальників та ухвалювати зважені фінансові рішення. Нова інформаційна кампанія має на меті сприяти підвищенню рівня довіри до фінансового сектору та підтримці розвитку економіки країни", – зазначила регіональний керівник програм розвитку цифрових фінансів та кредитної інфраструктури в Європі та Центральній Азії Міжнародної фінансової корпорації (International Finance Corporation), керівник проєкту IFC в Україні "Фінансова інклюзія задля економічного зростання" Заріна Одінаєва.

"Фінансова освіта та обізнаність споживачів є найважливішими елементами для розширення можливостей людей приймати обґрунтовані рішення під час управління своїми особистими фінансами. Це важливо для фінансового благополуччя українських громадян та їх довіри до фінансових установ. Довіра громадськості до фінансової системи є фундаментальною для залучення інвестицій та сприяння економічному зростанню в Україні. ЄС підтримує спільні зусилля НБУ щодо зміцнення правил поведінки на ринку для фінансових установ та політики захисту споживачів. Ці зусилля сприятимуть формуванню культури заощадження та розвитку фінансових ринків в Україні", – прокоментувала Джульда Кіельте, керівник Сектору соціально-економічних та фіскальних реформ Групи Європейської Комісії з підтримки України.

Нагадаємо, Національний банк у січні 2020 року отримав дві нові функції – захист прав споживачів фінансових послуг та підвищення фінансової обізнаності громадян. Упродовж минулого року НБУ спільно з іншими державними органами та парламентом працював над вибудовуванням фундаменту прозоріших та цивілізованіших відносин між фінансовими установами та їх клієнтами. Ми продовжуємо роботу над приведенням вимог до фінустанов до європейських стандартів.

Источник:  НБУ
URL новости:  https://bank.gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-provoditime-inspektsiyni-perevirki-uchasnikiv-rinkiv-nebankivskih-finposlug-za-novim-rizik-oriyentovanim-pidhodom--viznacheno-poryadok

«« Вернуться на первую страницу разделаАдминистрация сайта не всегда разделяет мнение авторов чьи статьи размещены на ресурсе.
При использовании материалов сайта гиперссылка www.insurancebiz.org обязательна.
© 2006–2009 Ассоциация Страховой Бизнес