На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

ВС вказав, в яких випадках МТСБУ несе відповідальність за прострочку виплати страхового відшкодування


13.10.2023 

МТСБУ не може відповідати за прострочення виконання зобов'язань з виплати страховиком страхового відшкодування за договорами страхування.

МТСБУ несе відповідальність за частиною 2статті 625 ЦК України лише у разі прострочення саме бюро виконання грошового зобов'язання зі здійснення регламентної виплати.

На це вказав Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 11 вересня 2023 року у справі № 910/10122/21.

У цій справі КГС ВС застосував висновок Великої Палати Верховного Суду, зроблений в постанові від 19 липня 2023 року у справі № 910/16820/21.

Обставини справи

ТОВ звернулось в господарський суд з позовом до МТСБУ про стягнення суми інфляційних втрат та 3% річних.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що починаючи з квітня 2015 року ТОВ є кредитором у договірному зобов'язанні за Полісом страхування, яке виникло в результаті ДТП. Страхова компанія порушуючи умови договору обов'язкового страхування (полісу), не здійснило виплату страхового відшкодування потерпілій особі та, в подальшому, позивачу. В подальшому страхова компанія була ліквідована і ТОВ звернулося до МТСБУ із заявою про виплату боргу. У вересні 2019 року МТСБУ виплатило ТОВ грошові кошти як відшкодування шкоди, заподіяної в результаті ДТП.

Проте, ТОВ звертаючись з позовом вважало що МТСБУ лише частково виконало зобов'язання за договором страхування та не виконало зобов'язання перед ТОВ з виплати збитків внаслідок інфляції за час прострочення та З % річних з простроченої суми.

Господарський суд, рішення якого залишив без змін апеляційний господарський суд, позов задовільнив.

Суди виходили з того, що МТСБУ не звільняється від обов'язку сплачувати за страховика, який допустив прострочення виплати суми страхового відшкодування, передбачені, та суми 3 % річних, інфляційних втрат та пені нарахованих за прострочення ліквідованим страховиком виплати суми страхового відшкодування, оскільки ці нарахування в силу вказаних норм є невід'ємною складовою боргу за договором страхування.

Також вказали, що право вимоги потерпілого до МТСБУ за невиконаними зобов'язаннями ліквідованого страховика виникає саме з моменту ліквідації такого страховика ухвалою господарського суду у справі про банкрутство.

Висновки ВС

КГС ВС скасував зазначені рішення та відмовив у задоволенні позову з огляду на висновки зроблені ВП ВС в постанові у справі № 910/16820/21.

Зокрема:

Источник:  Юридична Практика
URL статьи:  https://pravo.ua/vs-vkazav-v-iakykh-vypadkakh-mtsbu-nese-vidpovidalnist-za-prostrochku-vyplaty-strakhovoho-vidshkoduvannia/

«« Вернуться на первую страницу раздела