Ассоциация Страховой бизнес (АСБ) |
34 страхові компанії порушили вимоги платоспроможності в I півріччі |
Фінансові компанії та ломбарди наростили обсяги активів та основних видів послуг, а в страховиків, що займаються ризиковим страхуванням, відновилося зростання премій. Натомість премії зі страхування життя надалі скорочувалися, а обсяг активів кредитних спілок знизився. Про це йдеться в Огляді небанківського фінансового сектору.
Страховики
Активи страховиків життя за ІІ квартал зросли на 4%, натомість активи ризикових страховиків через виключення з реєстру низки компаній скоротилися на 1%.
Валові премії ризикового страхування у ІІ кварталі зросли на 10% кв/кв, їхній обсяг є вищим, ніж за аналогічний період минулого року. Обсяг премій зріс як у роздрібному, так і в корпоративному сегментах. Разом із преміями зростали і виплати – рівень виплат за останні чотири квартали зріс з 36% до 40%.
Після різкого зростання в другій половині 2023 року премії зі страхування життя скорочуються два квартали поспіль, водночас у квітні-червні їхні обсяги були на 15% вищими за показник минулого року. Натомість обсяги виплат у квітні-червні дещо зросли. Внаслідок цього рівень виплат у річному вимірі також повільно зростав.
У ІІ кварталі страхові премії зросли за транспортним страхуванням (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена картка”), натомість дещо скоротилися за особистим (життя та здоров’я). Ці продукти залишаються ключовими на ринку: за результатами ІІ кварталу за ними отримано 84% премій та здійснено 93% виплат.
У першому півріччі прибуток страховиків життя та ризикових страховиків зріс порівняно з першим півріччям 2023 року, хоча показники рентабельності капіталу поліпшилися лише в сегменті ризикового страхування. Кількість збиткових компаній і надалі скорочувалася.
За результатами першого півріччя 34 компанії, з яких 29 установ на середину вересня перебували в Державному реєстрі фінансових установ, порушували хоча б одну з вимог регулятора: до капіталу платоспроможності (SCR) та мінімального капіталу (MCR). Дві третини порушників відповідних нормативів надали НБУ плани відновлення діяльності та/або фінансування, майже всі вони вже погоджені. Однак решта компаній уже залишили ринок або планують добровільно вийти з ринку, або примусово будуть виведені через неспроможність працювати за новими вимогами.
Перспективи та ризики
У липні закінчився строк для приведення страховиками своєї діяльності у відповідність до нових регуляторних вимог. Значна частина учасників ринку впоралася з цим завданням, однак деякі установи потребували погодження з НБУ планів відновлення платоспроможності або фінансування. Страховики, що своєчасно не подадуть належний план, ризикують залишити ринок. Страховики, що погодили плани з регулятором, мають його неухильно виконувати для поліпшення показників діяльності. Під ризиком переважно перебувають малі установи, які не мають значного впливу на страховий ринок у цілому. Вихід із ринку компаній з недостатнім рівнем платоспроможності сприятиме посиленню стійкості страховиків у майбутньому.
Триває зміна підходів до складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг – із початку року вони надають звітність за новими правилами. Для фінансових компаній та ломбардів змінено періодичність подання окремої інформації. Починаючи зі звітності за січень 2025 року, установи надаватимуть дані про регуляторні баланси та позабалансові зобов’язання щомісячно, водночас на сьогоднішній день – щоквартально.
Джерело: | НБУ |
URL новини: | https://bank.gov.ua/ua/news/all/finansovi-kompaniyi-ta-lombardi-narostili-obsyagi-aktiviv-ta-osnovnih-vidiv-poslug--oglyad-nebankivskogo-finansovogo-sektoru |
«« Вернуться на первую страницу раздела