Ассоциация Страховой бизнес (АСБ) |
НБУ вводить нові правила для антикризових керуючих у фінансових установах |
На що тепер робитимуть тимчасові адміністратори та скільки грошей їм за це заплатять
Національний банк вирішив переглянути умови роботи тимчасових адміністраторів, які виконують функції антикризових керуючих фінансовими установами. Зокрема йдеться про кредитні спілки та страхові компанії.
Нацбанк 31 жовтня ухвалив постанову №130, яка набула чинності 5 листопада. Цей документ визначає, які кроки повинен робити тимчасовий адміністратор, щоб забезпечити збереження активів і документів фінансових структур; містить перелік видатків, які може здійснювати тимчасовий адміністратор; окреслює умови дострокового припинення повноважень тимчасового адміністратора тощо.
Відповідно до постанови НБУ претендент на місце тимчасового адміністратора, перед тим як Нацбанк затвердить його кандидатуру, висловлює свою згоду обійняти цю посаду або навпаки відмовляється від неї.
Претендент обов'язково подає до НБУ заяву та вказує у ній прізвище, ім'я, по батькові; паспортні дані; згоду на призначення тимчасовим адміністратором чи відмову: у разі згоди – найменування фінустанови (страхової компанії / кредитної спілки), адміністратором якої він має намір бути.
НБУ укладає з особою, яка виконуватиме функції тимчасового адміністратора, договір. Форму такого договору визначає Нацбанк. Але його обов'язковими пунктами є права й обов'язки сторін, строк дії, персональні дані тимчасового адміністратора (ПІБ, реквізити паспорта, ідентифікаційний номер).
Винагорода тимчасового адміністратора страховика або кредитної спілки відповідатиме середньомісячному доходу колишнього топменеджера такого страховика / кредитної спілки за останні 12 місяців.
Враховуватиметься не лише середня зарплата, яку одержував екскерівник фінустанови, а й змінні компоненти – бонуси, надбавки, премії тощо.
НБУ сформував список вимог, які зобов'язаний виконати адміністратор заради збереження активів, документів, інформації, систем обліку та баз даних страховика чи кредитної спілки. Отже, тимчасовий адміністратор повинен (вичерпний список міститься в постанові №130):
До речі, якщо страховик є членом Моторного (транспортного) страхового бюро, то тимчасовий адміністратор протягом 30 днів від моменту свого призначення зобов'язаний передати до МТСБУ дані та документи, необхідні для здійснення виплат за договорами ОСЦПВ.
Тимчасовий адміністратор не пізніше п'яти робочих днів із дня набуття повноважень подає до НБУ проєкт кошторису видатків.
У цьому кошторисі можуть бути такі статті витрат:
Що важливо: згодом кошторис може бути змінено з ініціативи тимчасового адміністратора. Але будь-які зміни відбуваються після узгодження з НБУ. У тому числі Нацбанк може вимагати від тимчасового адміністратора об£рунтувати ті чи інші статті витрат.
Якщо Нацбанк виявить обставини, що свідчать про наявність конфлікту інтересів (будь-які ділові зв'язки з фінустановою), він усуває тимчасового адміністратора від виконання покладених на нього функцій і призначає замість нього іншу особу.
Такою самою є процедура зміни тимчасового адміністратора, якщо він не виконує свої зобов'язання або виконує їх неналежним чином, порушуючи договірні умови.
НБУ повідомляє тимчасовому адміністратору про його розжалування, вказуючи зокрема причину такого рішення, та оприлюднює інформацію про зміну тимчасової адміністрації у страховій компанії / кредитній спілці на своєму офіційному сайті.
Звільнений адміністратор протягом трьох днів передає своєму правонаступнику документацію, печатки, матеріальні та інші цінності фінустанови, а також подає протягом п'яти днів до Нацбанку звіт про виконану роботу на посаді тимчасового адміністратора.
Очевидно, що НБУ має на меті удосконалити процес тимчасового адміністрування на фінансовому ринку. Тим більше, що для небанківського сектора призначення тимчасових адміністрацій є радше винятком, аніж правилом. На відміну від банківського ринку, де ліквідація банків здійснюється лише за участю тимчасових адміністраторів.
У випадку зі страховиками або кредитними спілками НБУ зазвичай вдається до анулювання ліцензій і виключення з Державного реєстру фінансових установ. Наприклад, за 9 місяців 2024 року кількість страхових компаній скоротилася зі 101 до 77, а кредитних спілок – зі 133 до 114.
Присутність тимчасової адміністрації у проблемних фінструктурах дасть шанс на їх оздоровлення або дозволить ефективніше виводити страховиків і кредитні спілки з ринку. Головне, щоб цей процес відбувався з мінімальними наслідками для клієнтів: страхувальників, які чекають на виплати, та членів кредитних спілок, які вносили гроші на депозити.
Крім того, постанова Нацбанку покликана знизити зловживання з боку тимчасових адміністраторів, оскільки вони всі витрати мають узгоджувати з НБУ. Ну а в разі якщо адміністратора буде викрито в порушеннях і перевищенні повноважень, його швидка заміна на компетентнішого та сумліннішого фахівця не стане великою проблемою.
Втім залишається лише одне питання: чому НБУ підкоригував свою нормативно-правову базу щодо тимчасових адміністрацій саме зараз? Насправді це слід було робити ще рік-два тому, коли "чистка" небанківського ринку тільки починалася. Можливо, тоді деяких страховиків і кредитні спілки ще вдалося б урятувати замість того, щоб позбавляти ліцензій.
Джерело: | Павло Харламов |
URL новини: | https://mind.ua/publications/20281118-nbu-znovu-onoviv-pravila-na-nebankivskomu-finrinku-yak-teper-ryatuvatimut-problemnih-strahovikiv |
«« Вернуться на первую страницу раздела