Ассоциация Страховой бизнес (АСБ) |
Iнформаційне повідомлення стосовно порядку та способів укладення договорів про надання фінансових послуг |
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, з метою запобігання порушенням законодавства на ринках фінансових послуг звертає увагу піднаглядних фінансових установ на такі особливості укладення договорів про надання фінансових послуг, зокрема в електронному вигляді.
Факт укладання договору страхування може посвідчуватися страховим свідоцтвом (полісом, сертифікатом), що є формою договору страхування.
Стосовно форми укладення договору про надання фінансових послуг інформуємо, що частиною четвертою статті 203 Цивільного Кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, що правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Статтею 6 Закону про фінансові послуги встановлено обовязковість письмової форми договору про надання фінансових послуг.
У випадках, встановлених законом, недотримання письмової форми правочину має наслідком його недійсність. Наприклад, у зв'язку з недотриманням письмової форми нікчемними в силу прямої вказівки закону є: договір страхування (ст. 981), кредитний договір (ст. 1055), договір банківського вкладу (ст. 1059).
Однак, обовязковість письмової форми договору про надання фінансових послуг не виключає можливості укладати такий електронний договір. Зокрема, частиною першою статті 205 Кодексу визначено, що правочин може бути вчинений в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Також відповідно до абзацу першого частини першої статті 207 Кодексу правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Крім того, абзацом другим частини другої статті 639 Кодексу визначено, що якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Закон про е-комерцію встановлює такі особливості укладання електронного договору:
Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього. При цьому фінансова установа зобовязана забезпечити безперешкодний доступ до таких електронних документів. Це зумовлено тим, що зазначена процедура відсилання до інших електронних документів є певним аналогом додатків до договору, які вважаються його невідємною частиною згідно з цивільним правом;
У разі якщо укладення електронного договору відбувається в інформаційно-телекомунікаційній системі субєкта електронної комерції, для прийняття пропозиції укласти такий договір особа має ідентифікуватися в такій системі та надати відповідь про прийняття пропозиції (акцепт) у порядку, визначеному частиною шостою статті 11 Закону про е-комерцію. Такий документ оформляється в довільній формі та має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного виду договору;
Підтвердження вчинення електронного правочину повинно містити такі відомості:
Кожний примірник електронного документа з накладеним на нього підписом, визначеним статтею 12 Закону про е-комерцію, є оригіналом такого документа;
Джерело: | Нацкомфінпослуг |
«« Вернуться на первую страницу раздела