На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

Законопроєкт щодо обов'язкового страхування відповідальності фармацевтичних працівників


09.02.2024 

Ми вже інформували наших читачів про законодавчу ініціативу, якою пропонується заборонити фармацевтичним працівникам розпочинати свою професійну діяльність без укладення відповідного договору страхування їх цивільно-правової відповідальності за шкоду, якої може бути завдано у зв'язку з виконанням ними професійних обов'язків. Також пропонується закріпити норму щодо обов'язкового страхування вказаної категорії працівників, яке відбуватиметься за рахунок власника закладу охорони здоров'я. Відповідний законопроєкт № 10452 зареєстровано у Парламенті 31 січня. Олег Клімов, голова правління ГО "Всеукраїнська фармацевтична палата" (ГО "ВФП"), член Ради Міжнародної федерації фармацевтів (International Pharmaceutical Federation – FIP) вбачає у цьому законопроєкті певні негативні наслідки, про які мова піде далі.

"Розглядати та аналізувати ініціативу законотворців щодо цього законопроєкту в одній площині, як кажуть в Одесі, "собі дорожче".

Пропоную вашій увазі, шановні колеги – учасники фармацевтичного ринку, наступний аналіз, взявши до уваги статті, терміни та вимоги законів України, які тією чи іншою мірою регламентують діяльність осіб, які займаються фармацевтичною практикою в Україні.

Новий Закон України від 28 липня 2022 р. №2469-IX "Про лікарські засоби" визначає такі поняття, як "фармацевтична допомога" та "фармацевтична послуга".

Ст. 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я встановлює, що фармацевтичні працівники, серед іншого, мають право займатися фармацевтичною діяльністю.

Проєктом Закону України від 31.01.2024 р. №10452 "Про внесення змін до Закону України "Про страхування" та деяких інших законодавчих актів України щодо обов'язкового страхування медичних працівників" пропонується:

  1. До переліку обов'язкових видів страхування додати страхування цивільно-правової відповідальності медичних, фармацевтичних працівників за шкоду, яку може бути завдано у зв'язку з виконанням професійних обов'язків.
  2. Внести зміни до ст. 77 "Професійні права та пільги медичних і фармацевтичних працівників" Основ законодавства України про охорону здоров'я, передбачивши, що медичні та фармацевтичні працівники мають право на обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності за шкоду, яку може бути завдано з виконанням професійних обов'язків за рахунок власника охорони здоров'я.
  3. Заборонити медичним та фармацевтичним працівникам розпочинати професійну діяльність без укладання договору страхування цивільно-правової відповідальності, яку може бути заподіяно у зв'язку з виконанням їх професійних обов'язків.

У той же час цивілізований світ та країни ЄС живуть в інших законодавчих реаліях. У країнах Європейського Союзу допуск до професійної діяльності медичних працівників, до переліку яких входять фармацевти (в Україні, до речі, теж), як представників професії публічної довіри – здійснюється виключно інститутами професійного самоврядування, діяльність яких регламентовано відповідними директивами країн ЄС.

У країнах ЄС фармацевтичні працівники для виконання своєї професійної практики в аптеці повинні отримати персональну ліцензію на здійснення фармацевтичної послуги з надання фармацевтичної допомоги. Ця процедура має назву "допуск до професійної діяльності". Така процедура знаходиться у компетенції національних професійних асоціацій, що згуртовані в ЄС на платформі Фармацевтичної групи Європейського Союзу (Pharmaceutical Group of the European Union – PGEU).

Наслідки, які може понести фармацевтичний працівник у вигляді заподіяння шкоди здоров'ю пацієнта, – це виключно його цивільно-правова відповідальність, у тому числі й кримінальна.

У країнах ЄС власнику аптеки заборонено втручатися в дії фармацевта під час виконання ним своєї професійної діяльності.

Фармацевтичному працівнику в країнах ЄС без відповідної реєстрації в національних реєстрах фармацевтичних працівників отримати персональну ліцензію з надання фармацевтичних послуг неможливо.

Які негативні та небезпечні наслідки, на моє глибоке пере­конання, можуть мати місце в разі ухвалення Парламентом законопроєкту №10452?

Цей законопроєкт спрямований виключно на лобіювання інтересів власників страхового бізнесу. Чому?

Внесення змін до існуючих законодавчих актів, що запропоновано до розгляду, створює небезпечний прецедент за відсутності нормативної бази, яка регламентує фармацевтичну діяльність, зокрема:

Законотворець, який розробляв ці зміни, завуалювавши начебто турботу про здоров'я пацієнтів, створює механізм фінансового впливу власників страхового бізнесу на ринок роздрібної реалізації ліків.

У чому закладено ефект міни сповільненої дії?

Рішення щодо визначення, що, за якими цінами та в якій кількості продавати в аптеці, приймає маркетолог, а не фармацевт. Головне – розмір чеку. Про вимогу відпуску рецептурних ліків за рецептами мова не йде. Тому виникає цілком слушне запитання: яким чином має нести відповідальність та фінансове навантаження власник аптечного закладу за відсутності вищеперерахованих законів, за відсутності державного контролю за діяльністю аптечних закладів, за відсутності виконання процедури фармаконагляду фармацевтичними працівниками та за наявності 1 ліцензії на діяльність з роздрібного продажу ліків на всі місця провадження діяльності суб'єктом господарювання?

В Україні, де у населення практично втрачена довіра до ефективності та професійності системи охорони здоров'я, де рівень самолікування досяг незіставного з країнами ЄС рівня, де Держлікслужба законодавчо обмежена в покладених на неї функціях у зв'язку з відсутністю належного фінансування та професійного кадрового забезпечення – все це, як детонатор для снігової лавини у вигляді фінансових претензій, спрямується до власника аптеки. До речі, ці зміни стосуються тільки приватних форм власності.

А це вже мова йде про інший вид бізнесу – відшкодування збитків, нанесених пацієнтові працівниками конкретної аптеки, що своєю чергою, можливо, потягне клопотання про тимчасове припинення дії ліцензії, однієї на всю аптечну мережу.

Враховуючи надзвичайний рівень корупційних впливів, проштовхується ідея чергового "обілечування" аптечного бізнесу за наступним лекалом:

У зв'язку з вищевикладеним звертаємося до всіх учасників фармацевтичного ринку України, які задіяні в роздрібному сегменті реалізації ліків, об'єднатися в протистоянні реальній загрозі, яка нависає над всіма, як темна грозова хмара, що віщує велику руйнівну силу".

Атрибуты:  https://www.apteka.ua/article/686565

«« Вернуться на первую страницу раздела