На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

Бізнес погіршив оцінку системи оподаткування та обслуговування ДПС – опитування


26.12.2024 

Оцінка якості податкового обслуговування 2024 року знизилася з 3,03 бала 2023 року до 2,79 бала 2024 року, лише 20% респондентів задоволені рівнем сервісу, тоді як 37% незадоволені, свідчать результати нової хвилі опитування ЄБА "Податковий індекс".

Згідно з опублікованою ЄБА інформацією, загалом 59% податкових експертів оцінили поточний податковий режим в Україні як задовільний, хоча 36% вважають, що він перешкоджав розвитку бізнесу і залученню інвестицій, і лише 5% – сприяв розвитку їхнього бізнесу.

Найнижча оцінка серед факторів, що впливають на розрахунок індексу, як і торік, у якості податкового законодавства – 2,46 бала (у 2023 році – 2,63). Половина респондентів (52%) вважає її задовільною. Водночас із 39% у 2023 році до нинішніх 43% зросла частка тих, хто оцінює податкове законодавство як неякісне, відповідно кількість тих, хто вважає його якісним, знизилася – з 9% до поточних 5%.

Найбільший негативний вплив на якість законодавства, на думку респондентів, чинять постійні зміни, суперечності та неоднозначні положення, а також його складність.

Крім того, 44% респондентів вважають процедуру адміністрування податків і підготовки податкової звітності обтяжливою. Цього року цей фактор отримав оцінку 2,62 бала. Водночас 41% оцінює цю процедуру задовільно і лише 15% вважають її легкою (у 2023 році – 17%).

Найбільше респонденти нарікають на кількість часу, що йде на підготовку податкової звітності та сплату податків; поспішне запровадження нових правил і недостатність часу для пристосування до них, а також їхню незрозумілість. У ЄБА підкреслюють, що ці фактори залишаються незмінними протягом останніх років.

Крім того, учасники опитування повідомили про збільшення фіскального тиску на бізнес порівняно з минулим роком. З компонентів індексу саме оцінка фіскального тиску показала найбільше падіння, втім, залишаючись досить високою порівняно з іншими компонентами. Відповідно, оцінка фіскального тиску знизилася з 3,07 до 2,7 бала. Лише 7% респондентів не відчули якихось проявів тиску по відношенню до своєї компанії у 2024 році, 14% – майже не відчули, 41% повідомляє про відчутний фіскальний тиск, 38% – про помірний.

Традиційно серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необ£рунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами (78% опитаних).

У ЄБА також звернули увагу, що істотно зросла кількість скарг на необ£рунтовані інформаційні запити (64%) і штучне блокування податкових накладних (30%). Про податкові перевірки повідомляють 33% опитаних компаній. Ще 41% повідомив про відчутний тиск у 2024 році.

У поточній хвилі опитування взяв участь 81 фахівець у сфері податків і фінансів членських компаній асоціації. Опитування проводили з 25 листопада до 11 грудня.

Джерело:  Інтерфакс-Україна

«« Вернуться на первую страницу раздела