Згідно з Барометром ризиків Allianz, глобальні бізнес-ризики посилюються, оскільки кіберзагрози, зміна клімату та штучний інтелект змінюють корпоративні інтереси у 2025 році.
Згідно з 14-м щорічним Барометром ризиків Allianz, в якому беруть участь понад 3700 експертів з управління ризиками з більш ніж 100 країн і територій, діловий світ зіткнеться з усе більш взаємопов'язаним ландшафтом ризиків у 2025 році: кіберзагрози, перебої в роботі та виклики, пов'язані зі зміною клімату, будуть домінувати в корпоративних інтересах.
Кіберінциденти зміцнили свої позиції як головна проблема для компаній по всьому світу. Четвертий рік поспіль кіберзагрози посідають перше місце, а 38% респондентів вважають їх критичним ризиком, йдеться у звіті. Це свідчить про те, що всього десять років тому кіберінциденти посідали восьме місце, отримавши лише 12% відповідей.
Хоча кіберзагрози домінують у ландшафті ризиків, інші постійні проблеми продовжують займати важливе місце у свідомості бізнес-лідерів. Перерва в роботі, на яку вказав 31% респондентів, зберігає свою позицію ризику №2 протягом останнього десятиліття, що підкреслює її незмінну важливість для корпоративних операцій.
Крім того, природні катастрофи також різко зросли в популярності, піднявшись на третю позицію, яку обрали як головний ризик 29% респондентів. Таке зростання не є несподіванкою, враховуючи, що, за даними Allianz, застраховані збитки від стихійних лих стабільно перевищують позначку в 100 мільярдів доларів США вже п'ять років поспіль.
Помітною зміною в цьогорічній оцінці ризиків стало безпрецедентне зростання занепокоєння щодо зміни клімату. Піднявшись на п'яту позицію, що є найвищим показником за всю історію, зміна клімату стала основною проблемою для бізнесу в усьому світі, зазначається у звіті. Близько 19% респондентів назвали зміни клімату головним ризиком у порівнянні з 18% у 2024 році.
Зміни в законодавстві та регулюванні залишаються найбільшим занепокоєнням для бізнесу в усьому світі, утримуючи четверту позицію в глобальному рейтингу ризиків. Однак, як зазначає Allianz, спрямованість цих регуляторних змін значно варіюється в залежності від регіону.В Європі, наприклад, вимоги до звітності зі сталого розвитку зайняли центральне місце, і компанії намагаються адаптуватися до нових стандартів розкриття інформації. Тим часом Сполучені Штати стикаються з потенціалом "регуляторного Дикого Заходу", особливо у сферах криптовалют і ШІ, йдеться у звіті.
За словами Michael Bruch, глобального керівника відділу консультування з питань ризиків Allianz Commercial, взаємопов'язаний характер цих ризиків є складним викликом для бізнесу: "Що виділяється в цьогорічному Барометрі ризиків Allianz, так це взаємопов'язаність найбільших ризиків. Зміна одного з них – або навіть пом'якшення його наслідків – може мати зворотний ефект на інший, і так далі".
Окрім п'яти основних ризиків, стрімкий розвиток технологій, зокрема штучного інтелекту, привніс нові виміри в ландшафт ризиків.
Вперше штучний інтелект увійшов до топ-10 глобальних ризиків, що свідчить про його зростаючий вплив на бізнес-операції та стратегію. Однак сприйняття впливу штучного інтелекту залишається розділеним, йдеться у звіті. Половина респондентів вважають ШІ радше корисним, ніж ризикованим, тоді як лише 15% сприймають його як загрозу.