На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

ФРС знизив ключову ставку вперше з 2020 року


19.09.2024 

Федрезерв США вперше з березня 2020 року знизив свої відсоткові ставки відразу на рекордні 0,5% річних: що буде з доларом у світі та в Україні найближчим часом.

Цикл зниження відсоткових ставок у світі став реальністю. 12 вересня ЄЦБ ухвалив вже друге цього року рішення про зниження ставок після уповільнення темпів споживчої інфляції у серпні до 2,2% (хоча базова інфляція поки що зберігається в ЄС на рівні близько 2,8%). Наразі базова відсоткова ставка в Єврозоні опустилася до 3,65%, маржинальна кредитна ставка становить 3,9%, а ставка за депозитами – 3,5% річних. Після рішення європейців уся увага світових інвесторів була прикута до рішень Федрезерва США 18 вересня.

Попри те, що американська економіка давно виглядає привабливішою, порівнюючи з європейською, ФРС довго вагався щодо ухвалення рішення про початок зниження ставок.

Востаннє на засіданні 31 липня, зберігши ключові ставки на рівні 5,25−5,5% річних, регулятор вочевидь перестраховувався. Але хороші дані Мінпраці США щодо споживчої інфляції (CPI) про уповільнення у серпні зростання цін до 2,5% у річному вимірі остаточно переконали чиновників Федрезерва у необхідності розпочати пом'якшення монетарної політики. Тим паче, що за такої динаміки споживчих цін ймовірність зниження показників інфляції до цільового рівня Федрезерва 2% у вересні вже досить велика.

Те, що інфляція повернулася майже до таргету у 2% без рецесії та без суттєвого зростання безробіття – рідкісне явище у світовій практиці. Але тут на руку Штатам зіграв збіг відразу декількох чинників: періодичне просідання цін на нафту, активність американського фондового ринку з непоганими показниками більшості компаній зі списку S&P 500, активізації місцевого військово-промислового комплексу, в тому числі за рахунок війни в Україні та військових замовлень, пов'язаним із обороною Ізраїлю, як стратегічного союзника США на Близькому Сході.

Головне з пояснювальної записки ФРС

У стейтменті (пояснювальній записці, яку ФРС видає за підсумками свого засідання з монетарної політики) сказано, що американська економіка продовжує розвиватися солідними темпами. Про це вказують нещодавні індикатори. У ІІ кварталі ВВП США зріс на 3% квартал до кварталу. Згідно з оцінкою досить динамічного сервісу ФРБ Атланти GDPNow, у III кварталі ВВП США може збільшитися на 2,9%.

Рівень безробіття залишається низьким, хоча протягом року збільшився з 3,5% до 4,1%. Інфляція продовжила рухатися до мети регулятора: споживчі ціни у серпні підвищилися на 2,5% – це мінімальне значення з лютого 2021 року. Розмах коливань за 12 місяців – від 3,7% до 2,5%.

Довгострокові цілі ФРС – максимальна зайнятість та інфляція на рівні 2%. Комітет із операцій на відкритому ринку став впевненішим у тому, що інфляція рухається до 2%.

Американський ЦБ продовжить враховувати вхідні дані, зміну прогнозу та баланс ризиків для прийняття рішень щодо монетарної політики. Комітет готовий скоригувати грошово-кредитну політику, якщо з'являться ризики для досягнення цілей. ФРС враховує широкий спектр інформації, включаючи умови на ринку праці, інфляційні тиски та очікування, ситуацію на фінансових ринках, події за межами Штатів.

Прогноз FOMC та мова Джерома Пауелла

У рамках щоквартального прогнозу ФРС погіршила оцінку зростання американської економіки у 2024 році до 2%, із червневих 2,1%, на 2025 рік вона збережена на рівні 2%. Прогноз щодо інфляції на нинішній рік знижено з 2,6% до 2,3%, на наступний – з 2,3% до 2,1%.

На своїй пресконференції голова Джером Пауелл назвав зниження ставки "перекалібруванням" політики центрального банку, зазначивши, що ФРС продовжить приймати рішення на кожному засіданні.

За його словами, зараз мета ФРС – підтримувати стабільну інфляцію, водночас гарантуючи, що рівень безробіття не зросте. Тож інвесторам варто сприймати зниження ставки ФРС на 50 базисних пунктів, як ознаку її "твердої прихильності" досягненню цієї мети.

При цьому голова Федеральної резервної системи не бачить "підвищення" ризику економічного спаду в Штатах. "Зараз я не бачу в економіці нічого, що вказувало б на те, що ймовірність рецесії, вибачте, спаду, є підвищеною", – сказав він.

Тому регулятор не поспішає пом'якшувати політику. "У SEP (Summary of Economic Projections) немає нічого, що вказувало б на те, що комітет поспішає це зробити", – сказав Пауелл на пресконференції. Цей процес розвивається з часом".

Так званий "точковий графік" показав, що 19 членів FOMC, як голосуючі, так і неголосуючі, бачать базову ставку за федеральними фондами на рівні 4,4% до кінця цього року, що еквівалентно цільовому діапазону від 4,25% до 4,5%. Два засідання ФРС цього року заплановані на 6−7 листопада і 17−18 грудня.

Водночас голова регулятора не очікує на повернення епохи дешевих грошей.

"Інтуїтивно більшість, принаймні, дуже багато людей, сказали б, що ми, ймовірно, не повернемося до тієї епохи, коли суверенні облігації на трильйони доларів торгувалися за від'ємними ставками. Я особисто вважаю, що ми до цього не повернемося", – додав Пауелл.

Реакція ринків

На тлі рішення ФРС різко зросли акції комерційних банків. Папери деяких із них досягли сесійних максимумів. SPDR S&P Bank ETF зріс на 2,4%. ServisFirst Bancshares та Glacier Bancorp додали по 4% кожен. Регіональний банківський ETF SPDR S&P виріс на 3,3%, показавши найкращий день із 23 серпня.

Ціна грудневого ф'ючерсу на золото на нью-йоркській біржі Comex у середу сягала $2 627 за тройську унцію після того, як ФРС знизила ключову ставку відразу на 0,5 в.п. Однак потім котирування відкотилися до $2 577 після пресконференції голови ФРС Джерома Пауелла, який дав зрозуміти, що регулятор не поспішає й надалі агресивно знижувати ставку цього року, передає Bloomberg.

На фінансовому ресурсному ринку варто очікувати на поступове зниження дохідності американських "трежеріс". Тому зараз частина спекулянтів почне активно скуповувати довгострокові американські казначейські папери, щоб зафіксувати високу дохідність, яка поки що залишається на рівні "періоду високих ставок". А це залучить значні обсяги додаткового капіталу до бюджету США.

Крім того, після завершення виборів американська економіка стане прогнозованішою, що зміцнить довіру інвесторів до долара та посилить його позиції у світі.

Тим паче, що теперішній головний конкурент США у боротьбі за гроші консервативних інвесторів (у зв'язку з проблемами в китайській економіці) – європейський ринок, – зараз виглядає гіршим за американський. ЄЦБ доведеться й надалі знижувати свої відсоткові ставки, щоб підтримати економіку Єврозони, що охолоджується. А значна частина економічної еліти Європи зараз зацікавлена в ослабленні позицій євро, що несподівано зросло, щоб підвищити конкурентоспроможність європейських товарів у світі.

У результаті збіг інтересів багатьох груп інвесторів і спекулянтів зіграє на зміцнення позицій долара і просідання євро вже в середньостроковій перспективі до рівнів 1,06−1,09 долара, а при найоптимальнішому для США варіанті – і до 1,02−1,05 долара протягом першої половини 2025 року.

Хоча на першому етапі реакція ринку на різке зниження ставок ФРС саме зворотна: євро ситуативно злетів станом на 21:20 за київським часом напередодні пресконференції Джерома Пауелла, яка розпочалася о 21:30 за київським часом.

Джерело:  Мінфін
URL статті:  https://minfin.com.ua/ua/currency/articles/frs-snizil-klyuchevuyu-stavku-vpervye-s-2020-g-chto-budet-s-dollarom-v-ukraine-i-mire/

«« Вернуться на первую страницу раздела