На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

Страхування сільгосппродукції: правові питання надання держпідтримки


16.12.2024 

З метою захисту майнових інтересів сільськогосподарських товаровиробників і забезпечення стабільності виробництва в сільському господарстві ухвалено спеціальний Закон України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" від 9 лютого 2012 року. Згідно з цим Законом, державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції – це надання сільськогосподарським товаровиробникам з державного бюджету грошових коштів у вигляді відшкодування частини вартості страхової премії (страхового платежу), нарахованого за договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.

У ст. 25 вказаного закону передбачено, що державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції полягає в наданні з державного бюджету сільськогосподарським товаровиробникам грошових коштів у вигляді відшкодування до 60 відсотків вартості страхової премії (страхового платежу), нарахованого за договорами страхування в порядку, встановленому цим законом. Перелік видів сільськогосподарської продукції та сільськогосподарських страхових ризиків, щодо яких здійснюється страхування з державною підтримкою на відповідний бюджетний рік, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику.

Порядок й умови надання державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції має детально визначати Кабінет Міністрів України. В розвиток Закону України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" постановою Уряду України від 9 грудня 2021 року №1342 було затверджено Порядок надання державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції. Цей Порядок був істотно оновлений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2024 року №1056 "Про внесення змін до Порядку надання державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції".

Державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції здійснюється шляхом відшкодування страхувальникам частини сплачених страхових премій за договором страхування

Указаний вище Порядок визначає умови надання державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції та механізм використання коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за бюджетною програмою "Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників" для державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції (далі – бюджетні кошти).

Державна підтримка надається сільськогосподарським товаровиробникам – юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми та форми власності та фізичним особам – підприємцям (далі – страхувальники):

Державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції здійснюється шляхом відшкодування страхувальникам частини сплачених страхових премій за договором страхування (далі – компенсація). Компенсація надається у розмірі до 60 відсотків вартості страхової премії. Сума компенсації, що надається на одного страхувальника протягом бюджетного періоду, не може перевищувати 10 тисяч розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.

Компенсація надається на безповоротній основі страхувальникам, які сплатили відповідно до умов договору страхування страхові премії страховику, який включений до переліку уповноважених страховиків.

До переліку уповноважених страховиків додаються страховики, які отримали ліцензію на здійснення діяльності зі страхування за класами страхування 8 і 9, визначеними статтею 4 Закону України "Про страхування", і відповідають вимогам законодавства, вимогам, установленим нормативно-правовими актами Національного банку.

Для зарахування до переліку уповноважених страховиків страховики подають в електронній або паперовій формі до Мінагрополітики:

.

Подані страховиками документи реєструються в системі електронного документообігу Мінагрополітики в установленому порядку.

На підставі поданих документів Мінагрополітики додає страховиків до переліку уповноважених страховиків, про що протягом трьох робочих днів повідомляє страховикам та оприлюднює відповідну інформацію на офіційному вебсайті Мінагрополітики. Підставою для невключення страховика до переліку уповноважених страховиків може бути лише не подання страховиком зазначених вище документів.

Перелік уповноважених страховиків формується за заявницьким принципом протягом бюджетного періоду без обмежень строку подання страховиком відповідних документів. Унесення змін до переліку уповноважених страховиків здійснюється Мінагрополітики протягом п’яти робочих днів після подання страховиком відповідних документів.

Страховик має право розпочати страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою з дня його включення до переліку уповноважених страховиків та оприлюднення відповідної інформації Мінагрополітики.

Національний банк протягом 10 робочих днів з дня встановлення факту невідповідності уповноваженого страховика вимогам частин другої та четвертої статті 4 Закону України "Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою" повідомляє Мінагрополітики про встановлення факту такої невідповідності. На підставі повідомлення Національного банку Мінагрополітики виключає такого уповноваженого страховика з переліку уповноважених страховиків та розриває з ним Меморандум, про що протягом п’яти робочих днів повідомляє уповноваженому страховику.

Договір страхування укладається між страхувальником та уповноваженим страховиком відповідно до умов стандартизованого страхового продукту, затвердженого Мінагрополітики за погодженням із Націо­нальним банком

Усунення уповноваженого страховика з переліку уповноважених страховиків і розірвання Меморандуму не позбавляє страховика обов’язку виконання зобов’язань за укладеними договорами страхування та виконання дій, зазначених у пункті 14 Порядку надання державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції.

Договір страхування укладається між страхувальником та уповноваженим страховиком відповідно до умов стандартизованого страхового продукту, затвердженого Мінагрополітики за погодженням із Націо­нальним банком.

Перелік видів сільськогосподарської продукції та сільськогосподарських страхових ризиків, щодо яких здійснюється страхування з державною підтримкою у поточному бюджетному періоді, визначається Мінагрополітики залежно від обсягу коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки страхування сільськогосподарської продукції.

Компенсація не надається страхувальникам за укладеними договорами страхування, якщо:

Інформацію про відповідність (невідповідність) цим вимогам страхувальник зазначає у заявці під особисту відповідальність.

Для отримання компенсації за укладеними договорами страхування страхувальники подають уповноваженому страховику:

Подані страхувальниками документи реєструються та зберігаються уповноваженим страховиком у встановленому порядку. У разі подання страхувальником документів не в повному обсязі або оформлених з порушенням вимог законодавства такі документи повертаються страхувальнику протягом трьох робочих днів.

Уповноважений страховик:

Форма переліку страхувальників, які мають право на компенсацію, затверджується Мін­агрополітики.

Мінагрополітики на підставі поданих уповноваженими страховиками переліків страхувальників, які мають право на компенсацію:

На підставі розподілу коштів між страхувальниками Мінагрополітики перераховує бюджетні кошти з реєстраційного рахунка, відкритого в Казначействі, на поточні рахунки страхувальників, відкриті в банках.

Уповноважені страховики щомісяця до 10 числа подають до Мінагрополітики інформацію у паперовій або електронній формі про кожен укладений, продовжений або припинений договір страхування, кожний випадок здійснення страхової виплати або відмови у здійсненні страхової виплати за формою, затвердженою Мін­агрополітики.

Операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються відповідно до Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого в установленому законодавством порядку.

Мінагрополітики після закінчення бюджетного періоду подає Мінфіну інформацію про стан виконання результативних показників з результатами аналізу, поясненнями, висновками щодо їх виконання у визначені законодавством строки. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним використанням здійснюються в установленому законодавством порядку.

Автор:  Тетяна Коваленко
Джерело:  Агробізнес Сьогодні
URL статті:  https://agro-business.com.ua/agro/u-pravovomu-poli/item/31335-strakhuvannia-silhospproduktsii-pravovi-pytannia-nadannia-derzhpidtrymky.html

«« Вернуться на первую страницу раздела