На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

Україна гарантує компенсації судновласникам, якщо страховик відмовив у виплаті


18.12.2023 

Відкриття у серпні-вересні морського коридору та його відносно стабільна робота дозволили значно наростити український експорт через морські порти, оскільки відкритими, крім дунайських, стали порти Великої Одеси.

Вже відомо, що цим коридором скористались вже 250 суден, завантажені 9 млн т вантажів. Але страховий механізм від держави так і не почав працювати.

Судновласники готові на розумний ризик використання експортного коридору. Однак на даний момент поки фактично неможливо оцінити дієвість механізму страхового фонду, який влітку запровадив Кабмін, вважають експерти юридичної компанії Interlegal.

У червні 2023 року Кабінет міністрів України впровадив новий порядок, який гарантував відшкодування завданої шкоди судновласникам, власникам суден, компенсацію збитків внаслідок збройної агресії з боку рф. Гарантії поширюються на ситуації, коли завдана шкода виникає внаслідок збройної агресії РФ, під час перебування судна в територіальних водах України (12 миль), якщо вони транспортують вантажі до або з відкритих портів України.

Компенсація передбачається за такі види збитків:

Україна гарантує компенсацію лише у випадку, якщо страхова компанія судновласника відмовила у виплаті страхового відшкодування.

Такі заяви на отримання компенсації слід подавати до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, разом із підтверджуючими документами, не пізніше, ніж протягом 90 календарних днів з моменту відмови страховика у страховому відшкодуванні.

На рахунок, надійності варто зауважити, що у Фонду не було можливості показати себе в дії. De jure – положення зрозумілі, не перезавантаженні бюрократією. Водночас неупереджено оцінити De facto їх роботу, зокрема людські фактори, неможливо станом на сьогодні.

Також неможливо оцінити рівень зацікавленості у такому фонді з боку судновласників, адже досвід відсутній. На наше переконання, наявність фонду беззаперечно робить привабливішим суднозахід в Україну, а чи цікавий він для конкретного судновласника – питання суб'єктивне.

У держбюджеті-2023 на створення страхового фонду було виділено 20 млрд грн ($547 млн), проте ці кошти не використали. У держбюджеті-2024 розмір фонду страхування суден від військових ризиків було скорочено у 10 разів – до 2 млрд грн (за рахунок резервного фонду держбюджету). У середині листопада Кабмін виділив кошти, які мають стати гарантією покриття збитків у разі їх настання. До механізму залучено Експортно-кредитне агентство, "Укргазбанк", "Укрексімбанк" та пул із 14 страхувальників. Загальна сума покриття за програмою – $50 млн. Але цей механізм поки ще не запрацював.

Нова програма Unity від Marsh McLennan та Уряду України за участі Lloyd's для покриття експорту українського зерна може прокласти шлях для більшої кількості страхових рішень для підтримки країни в умовах війни.[/b] Унікальна структура Unity дозволить андеррайтерам оцінювати ризики на більш доступних рівнях, ніж ті, що спостерігалися в останні місяці.

Marsh у співпраці з українським урядом, Експортно-кредитним агентством України, Укрексімбанком, Укргазбанком і DZ Bank оголосили про запуск нової програми – Unity – для надання доступного страхування для підтримки експорту зерна та інших важливих продовольчих товарів у всьому світі з чорноморських портів України.

Запущена в листопаді програма Unity надасть покриття до 50 мільйонів доларів по страхуванню каско та окремого P&I страхування від військових ризиків від синдикатів Lloyd's.

Українські порти були закриті після вторгнення росії в лютому 2022 року, а страхові та перестрахові компанії Lloyd's, і лондонський ринок комерційного страхування очікували додаткових гарантій, враховуючи потенційні збитки, пов'язані з кожним судном.

Програма спрямована на те, щоб дозволити судновласникам отримати покриття для транспортування зерна морем з України, яка значною мірою залежить від доходів від експорту сільськогосподарської продукції, за відсутності безпечних коридорів. Очікується, що об'єкт Unity значно скоротить витрати на страхування суден, що експортують українське зерно, тим самим пом'якшивши поточний тиск на ланцюжки поставок і зміцнивши глобальну продовольчу безпеку.

Перші проєкти щодо механізму здешевлення страхування морських перевезень у територіальних водах України вже реалізуються спільно зі страховим ринком, що сприяє безпеці морських перевезень і збільшенню обсягів українського експорту, зазначила Перша віцепрем'єр-міністр України — міністр економіки Юлія Свириденко.

Як відомо, український морський коридор було відкрито завдяки зусиллям Міністерства інфраструктури та ЗСУ. Водночас експерти та учасники ринку зауважують: для того, щоб наростити обсяг експорту новим коридором, необхідно посилити ППО в портах, забезпечити безпеку суден у морі від мін, та розробити систему страхування з залученням міжнародних страхових компаній.

Источник:  Форіншурер
URL статьи:  https://forinsurer.com/news/23/12/18/43360

«« Вернуться на первую страницу раздела