На главную страницу Ассоциация Страховой бизнес (АСБ)

Захист прав інвесторів: які правила встановила війна?


24.07.2024 

Незважаючи на триваючу війну, приватні компанії усвідомлюють значний потенціал України і продовжують інвестувати. Компанія Unilever інвестувала 20 млн євро в будівництво нового виробничого об'єкта під Києвом. Nestlé розпочала будівництво виробничого об'єкта вартістю $42,7 млн у західній частині України. Boreal Light нещодавно завершила будівництво найбільшої в Європі системи опріснення води на сонячній енергії в Миколаєві. Група компаній Kingspan оголосила, що інвестує понад $280 млн у виробництво сучасних ізоляційних матеріалів і рішень для централізованого опалення. Компанії Kubota та Yanmar Holdings пообіцяли надати підтримку для відновлення сільськогосподарського сектору шляхом постачання сільськогосподарського обладнання.

Всі ці інвестиції – це лише вершина айсбергу. BlackRock та JP Morgan Chase продовжують тісно співпрацювати з українським урядом з метою залучення додаткових коштів в країну. Chicago Atlantic, Horizon Capital, Carlsberg Group, Bayer AG, ArcelorMittal, Philip Morris International входять до числа багатьох компаній, що вкладають свої гроші в Україну, одночасно з додатковими внесками від урядів країн.

Однак найбільші побоювання, пов'язані з іноземними інвестиціями в Україну, давно стосуються корупції та відсутності прозорості в країні. Український уряд працює над тим, щоб запевнити інвесторів у захисті їхніх інвестицій, оскільки в умовах повномасштабної війни інвестиції є вкрай важливими. Не менш важливими вони будуть і в післявоєнній відбудові. Інвестори повинні бути впевнені, що їхні вкладення будуть належно захищені як від воєнних, так і політичних ризиків.

Захист інвестицій до війни

До початку повномасштабної агресії 2022 року українська влада робила низку кроків для поліпшення інвестиційного клімату та захисту прав інвесторів. Так, 2014 року було створено Раду бізнес-омбудсмена – незалежний орган, покликаний розслідувати скарги інвесторів на дії державних органів. У 2020 році Верховна Рада заснувала Тимчасову спеціальну парламентську комісію із захисту прав інвесторів, завданням якої була підготовка та внесення на розгляд до Верховної Ради законодавчих ініціатив щодо захисту прав інвесторів, забезпечення рівного захисту прав, інтересів та майна суб'єктів інвестиційної діяльності, а також ефективного інвестування в економіку України, розвитку міжнародного економічного співробітництва та інтеграції. Крім того, функціонував Офіс Національної інвестиційної ради – неурядова організація, що сприяє діалогу між органами влади, інвесторами та міжнародними фінансовими інститутами.

Однак, попри ці ініціативи, інвестиційний клімат в Україні залишався нестабільним і схильним до впливу політичних ризиків. Системні проблеми, такі як корупція, неефективність правосуддя і непередбачуваність регуляторного середовища, продовжували відлякувати іноземних інвесторів. Повномасштабна війна лише посилила ці проблеми і на початку призвела до різкого скорочення інвестицій, але сьогодні ситуація дещо змінюється.

Гарантування безпеки інвестицій

Для подолання негативних наслідків війни та залучення інвестицій перед урядом України постала задача – розробити комплекс заходів, спрямованих на створення безпечного інвестиційного клімату та переконати бізнес вкладати кошти в українські проекти. Одним із ключових елементів цього комплексу є страхування інвестицій від воєнних ризиків. Цей фінансовий інструмент дозволяє частково компенсувати збитки інвесторів у разі пошкодження або втрати активів внаслідок бойових дій.

Крім того, для забезпечення прозорості та підзвітності процесів відбудови, було створено Офіс DREAM. Це платформа, створена при підтримці Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН), яка дозволяє відстежувати використання коштів, що виділяються на відновлення, та оцінювати ефективність проектів. Таким чином, інвестори можуть бути впевнені, що їхні кошти використовуються за призначенням, а ризики корупції та неефективного використання ресурсів мінімізовані.

Одним з важливих кроків для залучення інвестицій в умовах війни стало ухвалення законопроєкту №9015 quot;Про внесення змін до Закону України quot;Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиківquot;, який дозволив Експортно-кредитному агентству України (ECA) страхувати та перестраховувати інвестиції міжнародних та українських компаній протягом війни.

Це було важливим кроком, адже, як пояснила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко: quot;Одним із обмежень для залучення приватних інвестицій в українську економіку під час війни є відсутність дієвих механізмів страхування воєнних ризиків. А без залучення приватного капіталу неможлива повноцінна масштабна повоєнна відбудова Україниquot;.

Що пропонує ECA?

Експортно-кредитне агентство пропонує два страхових продукти: страхування прямих інвестицій для інвесторів і страхування інвестиційних кредитів для банків.

Військові ризики, від яких може застрахуватися ECA, включають в себе:

Сьогодні залучення інвестицій – це стратегічна ціль нашої держави, про що свідчить підтримка великих інвестиційних проектів. З метою стимулювання економічного розвитку регіонів, Верховна Рада навіть прийняла Закон quot;Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями в Україніquot;. Найбільше підтримки передбачено для проєктів у сферах: переробної промисловості, добування та збагачення корисних копалин, транспорту, логістики, охорони здоров`я тощо.

Щоб заручитися допомогою держави, розмір інвестицій в об`єкти інвестування повинен становити не менше 12 млн євро, а строк реалізації проекту не перевищувати 5 років.

Ukraine Investment Framework: додаткове фінансування для бізнесу

Важливим аспектом залучення нових інвестицій є програми Ukraine Investment Framework (UIF), які надають приватним та державним компаніям фінансування від локальних банків-партнерів. UIF забезпечує доступ до додаткового фінансування для бізнесу, що є важливим стимулом для економічного росту.

UIF є другим компонентом програми Ukraine Facility, що надає Україні фінансову та технічну допомогу. Пропонуючи різноманітні механізми розподілу ризиків, UIF допоможе залучити фінансування для компаній. Зокрема, UIF дозволяє:

Особливу увагу в межах UIF спрямовано на розвиток малого та середнього бізнесу, який може звертатися до українських банків-партнерів, як-от Приватбанк, Ощадбанк, Укрексімбанк та Укргазбанк. Для великих проєктів вартістю понад 10 млн євро необхідно звертатися безпосередньо до залучених міжнародних фінансових організацій.

Отже, держава намагається створити максимально інвестиційно-привабливий клімат, сприяючи розвитку бізнесу в Україні.

Підбиваючи підсумки, можна сказати, що війна суттєво змінила правила захисту прав інвесторів. Сьогодні Україна не може без інвестицій, а інвестори не хочуть втратити свої активи. Якщо до війни інвестори не мали великого ентузіазму інвестувати в Україну, то після повномасштабного вторгнення їхня мотивація стала ще меншою. Саме тому на сьогодні реалізовано і продовжує реалізовуватись так багато проектів із залучення та захисту капіталу як іноземного, так і вітчизняного бізнесу. І ці проєкти дають результат. Наприклад, у 2023 році розмір іноземних інвестицій перевищив показник 2017 року. У цьому ж році він може стати ще більшим. Незважаючи на високі ризики, інвестори все ж бачать в Україні перспективи не лише для збуту своєї продукції, але й вдале місце для виробництва та експорту.

Інвесторів приваблює близькість України до ЄС, а також дешева робоча сила, що значно підвищує рентабельність їхнього бізнесу. Однак одночасно з цим, їх відлякують ризики воєнних дій, які є чи не основним блокатором економічного розвитку.

Автор:  Софія Тодеренчук
Джерело:  Юридична Газета
URL інтерв'ю:  https://yur-gazeta.com/dumka-eksperta/zahist-prav-investoriv-yaki-pravila-vstanovila-viyna.html

«« Вернуться на первую страницу раздела