Ассоциация Страховой бизнес (АСБ) |
Європейський підхід до протидії страховому шахрайству |
Зі зростанням масштабів цифрових можливостей страхові шахраї стають все більш винахідливими і, що не менш важливо, все більш здатними перетинати кордони без особливих зусиль. Водночас стратегії боротьби з шахрайством залишаються переважно національними, що зумовлено реаліями судової системи та відповідної правової бази.
Все більш цифровий і транскордонний характер страхового шахрайства піднімає питання про потенційні переваги більш європейських або міжнародних підходів до боротьби з шахрайством. Хоча іноді здається, що до цього ще далеко, мета Платформи страхових злочинів Insurance Europe якраз і полягає в тому, щоб сприяти європейській перспективі шляхом сприяння обміну інформацією між національними страховими асоціаціями.
Страхове шахрайство рідко потрапляє на перші шпальти газет. Однак це злочин, який не обходиться без жертв і може мати далекосяжні наслідки як для окремих осіб, так і для страхової індустрії. Цифри красномовні: за оцінками, виявлені та невиявлені шахрайські дії разом становлять приблизно 10% від загальних витрат на виплати страхових відшкодувань у Європі. І хоча поширеність страхового шахрайства в різних країнах різна, воно впливає на всі національні ринки і охоплює всі види страхування – від автострахування до майнового і медичного.
Вплив страхового шахрайства на чесних страхувальників часто не береться до уваги, хоча вони страждають від нього безпосередньо, а іноді й серйозно. Дійсно, шахрайська діяльність призводить до збитків для страховиків, які в кінцевому підсумку перекладаються на клієнтів у вигляді вищих страхових премій. Таким чином, страхове шахрайство чинить тиск на доступність страхування для всіх. Окрім фінансових наслідків, страхове шахрайство також створює інші проблеми, наприклад, законні заявники стикаються з непотрібними перевірками або затримками, тим самим підриваючи довіру страхувальників до страхової індустрії.
Боротьба зі страховим шахрайством традиційно ведеться на місцевому або національному рівні, а не на більш широкому транскордонному, європейському чи міжнародному рівні. Це пов'язано насамперед з тим, що закони, які регулюють боротьбу з шахрайством, зазвичай приймаються на національному рівні. Однак існують також відповідні закони на рівні ЄС. На жаль, вони, як правило, ускладнюють боротьбу з шахрайством. Це стосується, наприклад, Загального регламенту про захист даних (GDPR) та правил використання нових технологій, наприклад, нового Закону ЄС про штучний інтелект, які обмежують можливості галузі збирати та обробляти важливі дані та статистику. Тим не менш, сектор сподівається, що майбутнє законодавство ЄС може допомогти страховикам у боротьбі з шахрайством. У зв'язку з цим страхова індустрія з нетерпінням чекає на ініціативу Європейської Комісії надати страховикам та іншим стороннім постачальникам послуг доступ до даних, що генеруються автомобілями.
Хоча ключові відповідні закони є переважно національними, а правоохоронна діяльність залишається національною прерогативою, існують приклади успішного транскордонного співробітництва у боротьбі з шахрайством, які заслуговують на увагу. Це, як правило, спеціальні транскордонні коаліції для ліквідації конкретних шахрайських осередків; співпраця також може набувати форми регіональних протоколів за участю судових органів, поліції, а також страховиків і страхових асоціацій з кількох країн. Такі ініціативи спостерігаються в таких регіонах, як Скандинавія, Центральна та Східна Європа, і підкреслюють потенціал ефективних транскордонних стратегій у вирішенні складних проблем страхового шахрайства. Обмін інформацією є ключовим аспектом таких зусиль, і саме тут вступає в дію Платформа страхових злочинів Insurance Europe.
На європейському рівні Платформа страхових злочинів Insurance Europe слугує центром для обміну інформацією про ключові події в умовах, коли схеми шахрайства швидко поширюються через кордони. Обмін інформацією та думками також відбувається з відповідними органами, такими як Європол та Інтерпол, транснаціональними правоохоронними органами.
На глобальному рівні дискусії щодо страхового шахрайства також набирають обертів. Перший Глобальний саміт з питань страхового шахрайства, що відбувся у 2019 році, став важливим поворотним моментом, започаткувавши постійний діалог між експертами та галузевими організаціями по всьому світу, бюро по боротьбі зі страховим шахрайством та злочинністю, а також регуляторними органами. З моменту свого заснування цей саміт став постійним пунктом у календарях цих зацікавлених сторін, слугуючи платформою для обміну думками та вивчення інноваційних стратегій для ефективної боротьби з шахрайством. Європейська страхова індустрія відіграє все більшу роль у цих самітах. Платформа з питань страхової злочинності також є важливою платформою для обміну тенденціями та підходами до злочинності як на національному, так і на міжнародному рівнях з метою підвищення рівня обізнаності про злочинність на міжнародному рівні.
Чи то через Платформу страхових злочинів Insurance Europe, чи то через такі зібрання, як Глобальний саміт з питань страхового шахрайства, спільнота експертів з питань страхового шахрайства є динамічною мережею професіоналів. І хоча рішення не є простими, спільна прихильність до пошуку реальних шляхів вирішення проблеми існує. Лише об'єднавши зусилля та працюючи разом, можна досягти значних успіхів у боротьбі зі страховими злочинами.
Джерело: | Insurance Europe |
URL інтерв'ю: | https://www.insuranceeurope.eu/news/3250/breaking-boundaries-a-european-approach-to-countering-insurance-fraud |
«« Вернуться на первую страницу раздела