Ассоциация Страховой бизнес (АСБ) |
Верховна Рада запровадила обов’язкове страхування журналістів |
Відповідний законопроєкт 7367 був остаточно прийнятий парламентом 8 липня 2022 р.
Експерти ринку неоднозначно оцінили ініціативу парламентаріїв.
"Сам факт того, що держава вважає за потрібне надати страховий захист журналістам, є дуже позитивним, бо це небезпечна професія, і не лише за умов війни.
Але найгірше, що можна було зробити для реального запровадження страхового захисту – це прийняти декларативне рішення щодо необхідності впровадження нового обов’язкового виду страхування, як це було зроблено законопроєктом 7367", – коментує генеральний директор Асоціації "Страховий бізнес" Вячеслав Черняховський.
Він зазначає, що для того, аби закон запрацював, в ньому необхідно було чітко визначити страхові суми, строки страхування, від яких саме ризиків страхується журналіст, в яких випадках здійснюються страхові виплати та порядок розрахунку їх розміру, винятки із страхового покриття.
"Замість реального вирішення проблеми парламент просто переклав її на Кабмін та Національний банк, не визначивши їм чітких цілей, термінів та умов виконання цієї норми. В результаті держава отримає ще один оголошений, але фактично не працюючий вид обов’язкового страхування. Аналогічні ситуації вже були щодо відповідальності за пестициди (за 20 років цей вид страхування так і не запрацював) чи щодо гуманітарного розмінування.
Держава має системно переглянути підхід до запровадження нових видів обов’язкового страхування, чітко визначаючи механізм їх запровадження та умови реалізації".
Вячеслав Черняховський також зауважив, що деякі страхові компанії-члени Асоціації "Страховий бізнес" вже запровадили добровільні програми страхування журналістів, в тому числі і від воєнних ризиків.
На етапі обговорення ідеї та концепції запровадження обов’язкового страхування наше об’єднання чітко окреслило ключові кроки, які необхідно зробити для того щоб воно було дієвим механізмом захисту журналістів:
Новий законопроєкт 7367 передбачає обов’язкове страхування лише тих журналістів, що працюють безпосередньо в зоні бойових дій. Це є не лише несправедливим, але й економічно недоцільним – така мала кількість застрахованих (десятки або сотні осіб) не дає можливості страховикам зібрати обсяг премій, достатній для виплати навіть по одному страховому випадку.
На жаль, з закону був вилучений абзац про необхідність дати відповідне доручення Кабінету міністрів розробити свою Постанову. Якщо ми не хочемо, щоб втілення в життя цього вважливого виду страхування розтяглось на тривалий (до року та більше) період, то необхідно ретельно опрацювати весь механізм та скоординувати роботу всіх державних органів.
«« Вернуться на первую страницу раздела