За даними S&P, страховики стикаються зі зростаючими збитками, оскільки кліматичні ризики спричиняють безпрецедентний сплеск вторинних природних катастроф.
Страхова галузь змушена переоцінювати свої моделі ризиків та стратегії покриття, оскільки вторинні ризики, такі як повені, пожежі та сильні шторми, все частіше домінують у структурі глобальних страхових збитків, посилюючи фінансовий тиск на страховиків, перестраховиків та споживачів, йдеться у £рунтовному звіті S&P Global Market Intelligence.
Останніми роками страхові збитки від природних катастроф стабільно перевищують 100 мільярдів доларів США щорічно, а у 2024 році цей показник може знову перевищити цю позначку. Ця тенденція зумовлена сукупністю факторів, зокрема зростанням кількості населення в районах, схильних до стихійних лих, та підвищенням вартості застрахованого майна внаслідок інфляції.
Слід зазначити, що на вторинні ризики, такі як повені, пожежі та сильні конвективні шторми, зараз припадає більша частка глобальних страхових збитків від катастроф порівняно з традиційними піковими ризиками, такими як тропічні циклони та землетруси. Цей зсув змушує страховиків переглянути свої стратегії оцінки ризиків і відносини як з перестраховиками, так і зі страхувальниками.
До викликів галузі додається зростаюча географічна невизначеність суворих погодних явищ. Регіони, які раніше вважалися безпечними від певних типів катастроф, тепер зазнають неочікуваних наслідків. Яскравим прикладом цього явища став ураган "Гелен", що спустошив гори Аппалачі в Північній Кароліні, територію, яка традиційно вважалася захищеною від подібних штормів.
Наслідки урагану були катастрофічними, що призвело до загибелі понад 100 осіб та економічних збитків на суму понад 40 мільярдів доларів США. Ця подія підкреслює необхідність переоцінки страховиками своїх моделей ризиків і стратегій покриття у світлі мінливих погодних умов.
"Страхова індустрія часто виступає в ролі системи раннього попередження для приватних осіб та галузей, які прагнуть зрозуміти та зменшити майбутні ризики. Оскільки зміна клімату, як очікується, збільшить серйозність і частоту природних катастроф, розуміння цього зміненого середовища ризиків має першорядне значення. Страховики вже багато років б'ють на сполох щодо різноманітних ризиків, пов'язаних зі зміною клімату, тому їхня нинішня увага до екстремальних погодних умов має бути міжгалузевою проблемою", – заявив Реймонд Барретт, провідний автор звіту в S&P Global Market Intelligence.
Фінансові наслідки для страховиків та перестраховиків
Зростаючі витрати від стихійних лих суттєво вплинули на фінансові показники страхової галузі. Зокрема, світовий перестрахувальний сектор не зміг заробити свою вартість капіталу протягом п'яти з шести років з 2017 по 2022 рік, в основному через збитки від вторинних ризиків, зазначається у звіті.
У відповідь на це перестраховики запровадили коригувальні заходи при поновленні договорів з 1 січня 2023 року. Ці заходи включали підвищення цін на покриття майнових катастроф та підвищення порогів виплат, відомих як точки прикріплення. Мета полягала в тому, щоб перекласти більший тягар вторинних ризиків на первинних страховиків, дозволивши перестраховикам зосередитися на покритті найбільших подій.
Вплив на споживачів, прогалини у захисті
Оскільки первинні страховики стикаються з вищими витратами на перестрахування і утримують більше ризиків на своїх балансах, фінансовий тиск неминуче перекладається на споживачів, зазначає S&P. Це призвело до значного зростання страхових премій, особливо на ринку страхування житла в США. Ця тенденція не демонструє ознак послаблення, і тарифи продовжують зростати, оскільки страховики адаптуються до нового ландшафту ризиків.
Ситуація ще більше ускладнюється існуванням прогалин у захисті, особливо у страхуванні від повеней. Наприклад, після урагану "Хелен" у Північній Кароліні, за оцінками, лише 7,5% будинків, пошкодження яких було підтверджено Федеральним агентством з надзвичайних ситуацій, були застраховані від повеней. Відсутність належного страхового захисту робить багатьох домовласників вразливими до значних фінансових втрат в умовах все більш непередбачуваних стихійних лих.
Наслідки цієї прогалини у захисті є серйозними, попереджає S&P. За оцінками Управління державного бюджету та управління Північної Кароліни, Національна програма страхування від повеней (NFIP) і приватне страхування від повеней покриють лише $270 млн збитків від повені "Гелен". Ще більш тривожним є те, що лише 7,5% будинків з підтвердженими FEMA збитками від урагану "Гелен" були застраховані, в той час як для комерційних об'єктів цей показник становить близько 15%, згідно з доповіддю.
Політична невизначеність навколо страхування з державною підтримкою
До проблем галузі додається політична невизначеність, що оточує державні страхові програми. Нова адміністрація Дональда Трампа пообіцяла скоротити розмір федерального уряду, що потенційно може вплинути на NFIP.
Ініціатива Фонду "Спадщина" "Проект 2025", що описується як потенційний план політики для другої адміністрації Трампа, пропонує ліквідувати NFIP і замінити її приватним страхуванням. Цей потенційний зсув може кардинально змінити ландшафт страхування від повеней у Сполучених Штатах.
Нові ризики для галузей, що розвиваються
У міру того, як галузі розширюють свій географічний вплив, розуміння мінливого ландшафту фізичних кліматичних ризиків набуває вирішального значення. Зростання сектору центрів обробки даних у Техасі є показовим прикладом. Приваблені недорогою електроенергією, дешевою землею та сприятливими податковими умовами, оператори дата-центрів побудували приблизно 7,1 гігават потужностей по всьому штату, а до кінця 2029 року очікується будівництво ще 7 ГВт, йдеться у звіті.
Однак аналіз S&P Global Market Intelligence прогнозує значні ризики, пов'язані з кліматом, для основних кластерів дата-центрів Техасу до 2070 року. Хоча тропічні циклони, плювіальні повені, лісові пожежі та екстремальні холоди, як очікується, не становитимуть значних загроз, посуха стає критичною проблемою. Ризики нестачі води особливо відчутні в районах метрополітенів Амарілло, Ель-Пасо та Даллас-Форт-Ворт-Арлінгтон, що потенційно може вплинути на системи охолодження, необхідні для роботи центрів обробки даних.
Страхова галузь як система раннього попередження
Історично склалося так, що страхова галузь відігравала вирішальну роль у виявленні та кількісній оцінці нових ризиків задовго до того, як вони ставали широкомасштабною проблемою. Від небезпеки азбесту до зростаючої загрози порушень кібербезпеки – страховики часто були в авангарді стратегій оцінки та пом'якшення ризиків.
Останніми роками страховики особливо активно говорять про зростання частоти та інтенсивності екстремальних погодних явищ. Опустелювання, лісові пожежі та штормові нагони – це лише деякі з кліматичних загроз, які привертають увагу професіоналів у сфері страхування. Їх увага до цих питань слугує тривожним сигналом для бізнесу в різних галузях, підкреслюючи необхідність комплексних стратегій управління ризиками в умовах мінливого клімату.