Очікується, що Європейська комісія запропонує плаваючу верхню межу ціни на російську нафту на цьому тижні в рамках нового пакету санкцій, намагаючись подолати опір з боку деяких країн-членів, повідомили чотири дипломати ЄС.
У червні Єврокомісія запропонувала знизити верхню межу ціни на нафту для країн G7 з 60 до 45 доларів за барель у своєму 18-му пакеті санкцій проти Росії за її вторгнення в Україну. Обмеження ціни G7, спрямоване на обмеження можливостей Росії фінансувати війну в Україні, було спочатку узгоджене в грудні 2022 року.
План зниження граничної ціни був викликаний падінням світових цін на нафту, що зробило нинішнє обмеження значною мірою неактуальним.
Британія та ЄС не змогли заручитися підтримкою президента США Дональда Трампа щодо зниження верхньої межі на зустрічі лідерів G7 у Канаді в червні.
Під час 12-денної війни між Ізраїлем та Іраном у червні ціни на нафту ненадовго підскочили до майже 80 доларів за барель, а потім знову впали до 60 доларів.
Зараз ЄС рухається вперед самостійно.
Чотири джерела в ЄС повідомили, що Єврокомісія розробляє механізм, який дозволить коригувати верхню межу ціни на російську нафту залежно від змін світової ціни на нафту.
Європейська комісія відмовилася від коментарів.
За словами одного з джерел, проект все ще переглядається і передбачає більш автоматизований процес перегляду верхньої межі ціни з метою приведення її у відповідність до світових цін на нафту.
Поки що незрозуміло, якою буде верхня межа, але відправною точкою буде трохи більше 45 доларів, повідомило одне з джерел.
Морські країни, такі як Греція, Кіпр і Мальта, вже давно висловлюють занепокоєння щодо верхньої межі ціни з огляду на потенційну втрату бізнесу в їхніх судноплавних секторах і побоювання, що судновласники можуть перенести свої операції за межі ЄС.
Верхня межа забороняє торгівлю російською нафтою, що перевозиться танкерами, якщо ціна за неї перевищує 60 доларів за барель, а також забороняє судноплавним, страховим і перестрахувальним компаніям обробляти вантажі з російською нафтою по всьому світу, якщо тільки вона не продається за ціною, нижчою за верхню межу ціни.
Під час зустрічі міністрів фінансів G7 у канадських Скелястих горах у травні міністр фінансів США Скотт Бессент не був переконаний у необхідності зниження верхнього ліміту, повідомляли тоді джерела.
Але Трамп посилив свою риторику щодо президента Росії Владіміра Путіна і припустив, що може запровадити нові американські санкції.
Варіант з обмеженням ціни може отримати більшу підтримку у Вашингтоні, оскільки деякі американські сенатори можуть підтримати цю ідею, в тому числі Ліндсі Грем, який заявив, що виступає за зниження верхньої межі.
Навіть якщо послам ЄС вдасться домовитися про переглянутий механізм граничних цін, Словаччина виступає проти пакету санкцій через свої побоювання щодо плану ЄС припинити імпорт російських енергоносіїв до 2027 року. Санкції ЄС потребують одностайності для того, щоб бути прийнятими.