Чотири роки тому Україна встала на шлях до Євроінтеграції. Привабливість фінансового сектору, можливість ефективного інвестування та використання його для бізнес – проектів, визначається шляхом аналізу стану та динаміки показників його діяльності. Подивимось на деякі основні показники, розраховані на базі даних національних регуляторів, а саме, Нацбанку, НКЦПФР та Нацкомфінпослуг, які розраховано у Євро за офіційним курсом НБУ.
Не дивлячись на те, що національні регулятори звітують про свої досягнення з розвитку ринку, і дійсно, це має місце при розрахунку в гривні, але зовсім інша ситуація при розрахунку в європейській валюті.
![](/upload/dyagram_1_ M_Polyakov.png)
При шаленому скороченні активів, кредитування та залучення коштів в банківській системі, ми бачимо позитив у формуванні резервів та вкладенні в цінні папери, в першу чергу ОВДП. А чи насправді це є позитивом?!
![](/upload/dyagram_2_ M_Polyakov.png)
Це означає одне: економіка не отримує від банків достатніх ресурсів для розвитку. При чому, резерви формуються для виконання вимог регулятора, у тому числі за рахунок залучених від нього коштів. Виникає колізія, за якої НБУ перерахував до держбюджету в десятки разів більшу суму ніж усі комерційні банки. Наслідком є збільшення кредитів, наданих ломбардами для фізичних осіб та фінансовими компаніями – для юридичних.
![](/upload/dyagram_3_ M_Polyakov.png)
Некраща ситуація і з фінансовими інструментами на фондовому ринку. Спостерігається значне скорочення обсягу біржових торгів, в першу чергу акціями, облігаціями. Залучення коштів через облігації також скоротилось. Більшість акцій було випущено з метою дотримання фінансовими установами вимог регуляторів до статутного капіталу. Промисловість майже не використовувала ці інструменти.
![](/upload/dyagram_4_ M_Polyakov.png)
ng
Як бачимо всі регулятори демонструють однакову ефективність роботи. Тому перерозподіл функцій між ними та наділеннями їх додатковими функціями не вирішить суть проблеми і не принесе так необхідного економічного пожвавлення. Ми лише втратимо час.
Моєю пропозицією є перехід від епохи "очищення" фінансового ринку до епохи його відродження! Необхідно сконцентруватися на впровадженні ефективних фінансових інструментів, удосконалення та впровадження європейських вимог у відносинах між споживачами та надавачами фінансових послуг, для відновлення його привабливості та ефективності для економіки України. Ситуація потребує невідкладного втручання в частині прийняття законів у фінансовій сфері, зокрема, страхування (у тому числі ОСАГО), кредитування, пенсійного забезпечення, розвитку інструментів фінансового ринку, захисту прав споживачів!