Після початку повномасштабного вторгнення український ринок страхування ОСЦПВ зазнав значного скорочення, за підсумками 2022 року на 20% зменшилася кількість укладених договорів та на 2,5% зменшилась сума страхових премій у порівнянні з 2021 роком. Така ситуація виникла через те, що багато українських водіїв були змушені виїхати за кордон й оформлювали договори міжнародного страхування "Зелена картка".
За результатами 2023 року ринок внутрішнього страхування ОСЦПВ показує поступове відновлення через збільшення кількості укладених договорів на 6,7% в порівнянні з попереднім роком, що становить 7,6 млн договорів, та збільшення загального розміру зібраної страхової премії на 24,8%.
За оцінкою експертів МТСБУ загальний рівень переукладання договорів ОСЦПВ у 2023 році зріс з 65,6% до 78,9%. Цей показник вказує на те, що більшість споживачів страхових послуг відновили дію договорів ОСЦПВ та продовжують довіряти свою відповідальність страховикам. Зростання показника переукладання договорів свідчить про стабільність ринку автотранспортного страхування в цілому та збільшення довіри страхувальників до роботи страхових компаній.
У 2023 році через вплив інфляційних чинників та збільшення частоти настання страхового випадку (на 8,4%), зросла кількість страхових вимог від потерпілих на 15,5%, а загальний розмір страхових відшкодувань на 39% (розмір середньої страхової виплати збільшився на 11,3% до 44 тисяч гривень). Середній розмір страхової премії за договорами внутрішнього страхування у 2023 році теж зріс на 16.9%, до 1 141,03 грн. За прогнозами МТСБУ очікується подальше зростання середньої страхової премії ще на 8-10% у 2024 році.
У підсумку 2023 року загальна сума зібраних страхових премій за ОСЦПВ сягнула 8 750,4 млн. гривень. Серед страховиків, лідером по зібраним страховим преміям є страхова компанія СГ "ТАС". Друга та третя позиція у НАСК "ОРАНТА" та СК "Княжа Вієнна Іншуранс Груп".
За останні роки спостерігається стрімке збільшення використання електронної форми укладання договору ОСЦПВ. У 2024 році 69,4% оформлених страхових полісів є електронними, що підкреслює зручність та доступність такого формату для водіїв. До того ж, більшість страхових компаній в Україні вже укладають в електронному вигляді понад 90% всіх полісів ОСЦПВ.
За 2023 рік страховики ОСЦПВ виплатили 3,8 млрд. грн. постраждалим у ДТП та врегулювали понад 127 тисяч вимог. Показник кількості врегульованих вимог збільшився на 15.5%, а суми страхових виплат на 38.9% у порівнянні з 2022 роком. Страхові компанії сплатили постраждалим за шкоду майну понад 3,5 млрд. Гривень, в т.ч. за шкоду життю та здоров'ю – 250,7 млн. гривень.
Коефіцієнт частоти настання страхового випадку збільшився на 8.4% у порівнянні з 2022 роком та становить 1.67, проте менший від "довоєнного" показника 2021 року – 1.92.
За словами генерального директора МТСБУ Олександра Берназюка:
"Ринок страхування ОСЦПВ вже має тенденцію відновлення до "довоєнних" показників. Про це свідчить зростання майже усіх метрик ринку. У воєнний час страхові компанії стикаються з постійними викликами: зменшення купівельної спроможності населення, зменшення довіри до страхування, зміни в законодавстві, тому забезпечення стабільної роботи ринку ОСЦПВ стає пріоритетним завданням для регулятора, страховиків та МТСБУ.
Наразі ми всі знаходимося в очікуванні прийняття нового закону про ОСЦПВ (Законопроєкт №8300), який глобально трансформує ринок "автоцивілки", суттєво змінить бізнес-процеси в МТСБУ та страхових компаніях, що покращить процес отримання страхових виплат потерпілими в ДТП та проведення регламентних виплат Бюро."