Національний банк підбив підсумки роботи небанківського сектору за ІІІ квартал 2024 року та за січень-вересень загалом. Кількість учасників ринку продовжує зменшуватися: за 9 місяців 2024 року їх кількість скоротилася на 132 до 807. Лише протягом ІІІ кварталу ринок залишило 15 страховиків, 10 кредитних спілок, 39 фінансових компаній та 3 ломбарди. У той же час активи небанківського сектору зростають. Сумарно за ІІІ квартал активи всіх його учасників додали 5,7%.
Крім того, страхові компанії зберігають прибутковість, фінансові компанії поступово нарощують кредитування та обсяги лізингу, так само як і ломбарди збільшують видачу позик. Тільки у кредитних спілок спостерігається скорочення кредитного портфеля та депозитів на рахунках. Mind розібрався в основних показниках цього "крила" фінсектора.
Страховий сектор. Найкращу динаміку демонструють ризикові страхові компанії. Їхні активи протягом ІІІ кварталу зросли на 6% до 44,6 млрд грн, тоді як активи компаній страхування життя збільшилися на 0,4% до 25,4 млрд грн.
Страхові премії(платежі)ризикових страховиків у липні-вересні збільшились на 10%(рік до року)та за підсумками 9 місяців склали 34,2 млрд грн. Премії зі страхування життя протягом ІІІ кварталу зросли на 9% та за 9 місяців сумарно перевищили 4 млрд грн. Страхові виплати за 9 місяців склали 14 млрд грн за ризиковими видами і трохи менше 1 млрд грн зі страхування життя.
НБУ констатує зростання страхових премій практично за всіма основними видами страхування(лініями бізнесу). Уточнимо, що з 1 січня 2024 року згідно з вимогами закону "Про страхування" Нацбанк надає дані щодо видів страхування у формулюванні "лінії бізнесу". Хоча суть принципово не змінюється.
Левову частку премій, як і раніше, генерують продукти транспортного страхування(КАСКО, ОСЦПВ, "Зелена картка"), а також страхування здоров'я та нерухомого майна.
Зокрема, страхові премії за ІІІ квартал порівняно з аналогічним періодом 2023 року зросли:
- на 23% за КАСКО;
- на 19% за "автоцивілкою";
- на 10% зі страхування відповідальності(крім ОСЦПВ);
- на 8% за договорами "Зеленої картки";
- на 4% зі страхування здоров'я та від нещасних випадків;
- на 14% зі страхування життя.
Частка премій, переданих у перестрахування, становила 8% обсягу валових премій страховиків. Причому на внутрішньому ринку українські компанії перестрахували лише десяту частину премій, переважну більшість ризиків вони передали іноземним перестраховикам.
Загалом страхова галузь залишається прибутковою. За ІІІ квартал ризикові страховики заробили 1,8 млрд грн, компанії зі страхування життя – 1,1 млрд грн.
НБУ уточнює, що за підсумками 9 місяців шість страховиків порушували вимоги до капіталу платоспроможності та/або мінімального капіталу. Втім, серед компаній-порушників три страховики вже пішли з ринку або завершують процес виходу.