І чому варто дуже уважно читати умови страхового договору
Будь-який автовласник може зіткнутися із відмовою у відшкодуванні збитку з боку страхової компанії. Опинившись у такій ситуації, страхувальник часом вважає, що страховик намагається знайти причини, аби не покривати збиток.
Але нерідко відмова пов'язана з тим, що клієнт не врахував умови підписаного ним договору, які дають право страховій компанії не сплачувати страхове відшкодування. Також відмова може бути пов'язана з тим, що автовласник проігнорував вимоги страхової компанії щодо правил поведінки на місці ДТП.
При цьому слід чітко розмежовувати підстави для відмови у відшкодуванні за полісами КАСКО та за договорами ОСЦПВ.
Нагадаємо, що Автоцивілка покриває лише збитки, заподіяні потерпілому винним у ДТП водієм. А виплата з ОСЦПВ залежить від дій не тільки потерпілого, а й винуватця. Крім того, відмови за договорами ОСЦПВ регламентовані чинним законодавством. КАСКО ж дозволяє застрахуватися по більш широкому спектру ризиків, і тут страховик самостійно вирішує, що є винятком із виплат. Але окрім прописаних у договорі виключень варто зважати на інші обставини, за яких відшкодування можна не отримати.
Причини відмови у виплаті з ОСЦПВ ("автоцивілка"):
- Судове рішення: якщо суд визначив, що водій – власник полісу ОСЦПВ, – не є винуватцем ДТП, страхова точно відмовить у виплаті постраждалій стороні.
- Недійсний поліс: якщо страховий поліс ОСЦПВ не набрав чинності на момент страхового випадку або його термін закінчився, це є достатньою підставою для відмови у відшкодуванні.
- Відсутність полісу: якщо учасники ДТП оформлюють "європротокол", при цьому один з них не має діючого полісу ОСЦПВ – це може призвести до відмови у виплаті.
- Сп'яніння: керування авто в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або відмова від обстеження.
- Прострочене звернення: якщо потерпілий подав заяву про відшкодування більше ніж через рік після ДТП (щодо майнових збитків) або більше ніж через 3 роки (щодо шкоди, завданої здоров'ю/життю), страхова може відмовити.
- Ремонт без звернення: якщо потерпіла сторона не виконала свій обов'язок та не надала страховику пошкоджений автомобіль на огляд, відремонтувавши його до того як звернулася в СК. В цьому випадку на виплату компенсації можна не розраховувати.
- Порушення при оформленні: якщо учасники ДТП не оформили його належним чином, не викликали поліцію або не складали "європротокол" – це також призведе до відмови у виплаті потерпілій стороні.
- Шахрайство: якщо виявиться, що інформація про ДТП була фальсифікована чи спотворена, або страховий випадок був спровокований навмисно. У такому разі страхова теж може відмовити у виплаті.
Найчастіші причини відмови у виплаті, описані майже у всіх договорах КАСКО:
- Сп'яніння: керування авто в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння або відмова від обстеження майже завжди є винятком зі страхового випадку.
- Порушення ПДР: грубе порушення правил дорожнього руху, що стало причиною ДТП, може призвести до відмови у виплаті (за умови, що програма КАСКО не покриває збитки при даних обставинах).
- Виключення в договорі: якщо конкретний ризик або вид пошкодження виключений з полісу КАСКО, страхова може відмовити у виплаті за такі події. Це може бути, наприклад, пошкодження тільки шин та дисків, пошкодження салону авто домашнім улюбленцем або пасажиром через необережність, пожежа через несправну електрику тощо.
- Залишення місця події: якщо винуватець ДТП втік з місця пригоди до приїзду поліції, але через деякий час поліція його знайшла та оформила відповідні документи – це може інкримінуватися як залишення місця події і призведе до відмови у відшкодуванні.
- Не виклик поліції: якщо в договорі КАСКО є опція "без виклику поліції" та немає інших учасників ДТП, клієнт може нею скористатися. Проте якщо такої опції немає, або вона вичерпана у межах попередніх страхових інцидентів, СК має право відмовити. Страховик мотивує своє рішення тим, що страхувальник не звернувся до компетентних органів.
- Недостовірна інформація: надання неповної або неправдивої інформації під час укладання страхового договору/полісу або оформлення страхового випадку може призвести до відмови в відшкодуванні.