Представники Ліги страхових організацій України разом із колегами з Асоціації "Страховий бізнес" та Національної асоціації страховиків України за ініціативи заступника Міністра розвитку громад та територій України Сергія Деркача обговорили ряд актуальних питань, які виникають у процесі впровадження нового механізму страхування відповідальності перевізників перед пасажирами на автомобільному та міському електричному транспорті.
"Нам з позиції держави важливо, щоб люди були захищені. Тому ми маємо бути упевненими, що всі пасажири будуть застраховані. Серед питань до обговорення – укладення і супроводження реєстру таких перевізників на кшталт бази МТСБУ, де можна перевірити наявність у перевізника полісів "ОСЦПВ" і "Зеленої картки". Я вважаю, що цей процес має бути максимально діджиталізований і простий, лише за таких умов оновлений механізм страхування працюватиме ефективно", – підкреслив Сергій Деркач.
Представники профільних страхових організацій проінформували заступника міністра про стан впровадження даного страхування та серед актуальних питань, з якими зіштовхнулися страхові компанії при співпраці з перевізниками, визначили недостатню поінформованість перевізників щодо принципово нового порядку страхування відповідальності перевізника за шкоду життю здоров’ю та багажу пасажирів замість страхування пасажирів від нещасних випадків і відсутність контролю за наявністю договорів страхування відповідальності у перевізників.
Окремо страховики наголосили на розмірі страхових тарифів: чим більша буде кількість договорів і відповідно обсяги страхування, а головне – чим більше перевізники будуть опікуватися безпекою при перевезенні пасажирів, тим нижчі будуть тарифи. Тому страхові асоціації закликають перевізників не уникати страхування, а, навпаки, вивчати умови оновленого порядку і починати діяти, адже це двосторонній рух: страхові компанії та свідомі легальні перевізники мають бути зацікавлені у безпеці пасажирів.
Нагадаємо, що відтепер застосовується міжнародно визнана система, коли не пасажир оплачує страховий поліс за власний кошт, а свою відповідальність страхує саме перевізник. Відповідні зміни затверджені наказом Міністерства №671 від 22.07.2024 року.
Починаючи з 18 вересня 2024 року, коли набрав чинності новий Порядок та умови страхування пасажирських перевезень, відповідальність ліцензованого автомобільного перевізника та міського електричного транспорту повинна бути застрахована. Тобто, йдеться про страхування відповідальності саме перевізником, який має забезпечити відповідний договір із страховою компанією. В разі настання страхового випадку відшкодування може бути здійснено страховою компанією за безпосереднім зверненням пасажира. При цьому перевізник також буде фінансово захищений від позовів постраждалих пасажирів.
Страхові суми за таким страхуванням становлять 320 тис. грн. на кожного пасажира та будуть збільшені з наступного року до 500 тис. грн.
Також підняті страхові суми за страхуванням водіїв на цих транспортних засобах від нещасних випадків під час виконання службових обов’язків, які становлять 60 мінімальних зарплат на 1 січня року, в якому укладений договір страхування.