- Перші компанії отримують вигоду від ширшої доступності страхування воєнних ризиків з початком повноцінної роботи Гарантійного фонду ЄБРР для відновлення та реконструкції України (URGF)
- Кредитна лінія ЄБРР дозволяє міжнародному перестраховику MS Amlin відновити роботу на українському страховому ринку та відкриває новий міжнародний ланцюжок створення вартості перестрахування військових ризиків
- Партнерство Банку з Aon сприяє ефективному функціонуванню ринку страхування воєнних ризиків та підтримує економічну стійкість і відновлення.
Компанії, що працюють в Україні, тепер можуть скористатися всіма перевагами нового інструменту страхування воєнних ризиків, розробленого ЄБРР спільно з міжнародною компанією з надання професійних послуг Aon.
Українські страхові компанії почали пропонувати поліси страхування воєнних ризиків, що підтримуються Гарантійним фондом ЄБРР для відновлення та реконструкції України (URGF), для внутрішніх вантажів, автотранспорту та залізничного рухомого складу, після укладення договорів перестрахування з міжнародним перестраховиком MS Amlin.
Через УРГФ, який управляється компанією Aon, ЄБРР надає міжнародним перестрахувальним компаніям гарантії покриття збитків за певними ризиками, пов'язаними з війною, застрахованими місцевими українськими страховиками.
MS Amlin є першим перестраховиком, який приєднався до програми ЄБРР, що дозволило трьом українським страховикам розширити свою пропозицію військового страхування, оскільки тепер вони можуть скористатися перестрахувальним покриттям з-за кордону. За перші кілька тижнів роботи програма вже забезпечила перестрахувальне покриття на загальну суму понад 5 мільйонів євро, що свідчить про значний попит на страхування воєнних ризиків. Поліси були підписані з компаніями, що працюють в аграрному секторі, підтримуючи критично важливу для України торгівлю.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року міжнародні перестраховики значною мірою пішли з ринку, що призвело до значного скорочення перестрахувальної спроможності місцевих страховиків. Це суттєво обмежило можливості місцевих страховиків пропонувати комерційні страхові продукти, оскільки вони не змогли перестраховувати власні ризики збитків. Хоча наприкінці 2023 року місцеві страховики почали пропонувати обмежені поліси від певних ризиків, пов'язаних з війною, завдяки міжнародним перестрахувальним можливостям, які зараз підтримують випуск таких полісів, вони можуть пропонувати своїм клієнтам більші ліміти збитків і більші агрегати, що сприяє ширшій доступності продукту на ринку.
Механізм ЄБРР розроблений як відкрита платформа, що дозволяє здійснювати операції з різними страховими та перестраховими компаніями, які прагнуть запропонувати страхування воєнних ризиків. Зацікавлені кінцеві клієнти можуть отримати доступ до страхових полісів через своїх місцевих брокерів або безпосередньо звернувшись до однієї з трьох українських страхових компаній. Проект доповнює інші ринкові заходи і був розроблений у співпраці з Міністерством економіки України та Національним банком України.
Гарантія ЄБРР може забезпечити страховий захист товарів і транспортних засобів, що перевозяться транзитом, на суму до 1 млрд євро щороку завдяки можливості рециркуляції капіталу з зазвичай короткострокових страхових полісів, надаючи страховий захист на суму, кратну сумі гарантії. Це зробить страхування воєнних ризиків більш доступним, стимулюватиме ділову активність та економічне зростання, а також допоможе закласти підвалини для відновлення України.
Проект фінансується Францією, Великою Британією, Норвегією та Фондом технічного співробітництва Тайваню та бізнесу ЄБРР. Додаткову донорську підтримку пообіцяли надати Європейський Союз та Швейцарія. Подальші внески донорів дозволять з часом збільшити розмір гарантії ЄБРР.
З лютого 2022 року ЄБРР спрямував в Україну понад 6,2 млрд євро, зосередившись на підтримці енергетичної безпеки, життєво важливої інфраструктури, продовольчої безпеки, торгівлі та приватного сектору, а також на ключових політичних реформах. У 2023 році Рада керуючих ЄБРР схвалила збільшення капіталу на 4 млрд євро для підтримки інвестицій в Україну як у воєнний час, так і на етапі подальшої реконструкції.