Українські експортери стикаються з безпрецедентними ризиками – від невідомих раніше контрагентів до воєнних загроз. Проте завдяки страховим продуктам і банківським гарантіям бізнес може навіть зараз розвиватися на зовнішніх ринках
Після початку повномасштабного вторгнення ризики для українських експортерів зросли в рази. Нестабільність, нові ринки, недовіра з боку іноземних партнерів – усе це вимагає фінансових рішень, що забезпечують захист від неплатежів, спрощують доступ до фінансування та підвищують довіру до українських компаній. У цій статті – конкретні приклади фінансових рішень, які вже працюють, реальні ставки, умови та проблеми, з якими стикаються учасники ринку.
Як саме працюють інструменти підтримки експортерів – розповідають представники державного Експортно-кредитного агентства та ПроКредит Банку.
Які варіанти є в експортерів
Голова правління ЕКА Руслан Гашев окреслив, що сьогодні відомство пропонує страхування експортних контрактів, особливо актуальне у разі співпраці з новими контрагентами або умовами відстроченого платежу. Також агентство страхує кредити, які експортери беруть у партнерських банках для закупівлі сировини, обладнання чи інших ресурсів під контракт.
Окрім цього, ЕКА бере на себе ризики в межах банківських гарантій – гарантій повернення авансу, виконання зобов’язань і тендерних гарантій. Новим напрямком стала страховка інвестиційних кредитів і прямих інвестицій – як українських, так і іноземних. Такі рішення відкривають шлях до реалізації проєктів попри високі ризики. Також агентство готує спрощений продукт страхування невеликих договорів до 400 тис. грн.
Керівник відділення ПроКредит Банку в Києві Олександр Уманський наголосив, що йдеться не лише про кредити, а передусім про гарантії та безпечні інструменти розрахунків. Він виокремив акредитиви, банківські гарантії та програму сприяння торгівлі ЄБРР (TFP) як ключові механізми для підтримки експортерів.
Як це працює на практиці
Руслан Гашев пояснив, що кредити можуть страхуватися як портфельно (при типовому договорі на невелику суму), так і індивідуально (при великих або специфічних проєктах, зокрема понад 20 млн грн). Страхування зовнішньоекономічного договору дозволяє отримати гарантію платежу навіть за умов відстрочки. Банківські гарантії зменшують ризики для тендерних і контрактних зобов’язань, а інвесткредити та прямі інвестиції покривають воєнні й політичні ризики.
Олександр Уманський пояснив, що акредитив – одна з найнадійніших форм міжнародних розрахунків, адже банк покупця гарантує оплату лише після надання всіх документів. Підтвердження акредитива третім банком особливо важливе, коли банк імпортера має сумнівну репутацію або низький рейтинг. Наразі через високі військові ризики часто потрібне підтвердження з боку європейських банків. Уманський наголосив, що ключовою перевагою банку є можливість самостійно підтверджувати акредитиви через материнський німецький ПроКредит Банк.
Він також пояснив, що банківські гарантії використовуються під час тендерів, авансів чи у разі підтвердження виконання контракту. За потреби до операцій залучаються контргарантії із західними банками. Щодо програми TFP ЄБРР – банк може залучити ЄБРР як гаранта, якщо іноземний партнер відкриває акредитив через маловідомий банк. У вересні 2024 року для ПроКредит Банку відкрито ліміт у 10 млн євро в межах TFP.
У яких випадках ці інструменти можуть бути особливо корисними для експортерів
Руслан Гашев звернув увагу на актуальність страхування під час виходу на нові ринки та у разі роботи з неперевіреними партнерами – саме тоді ризики неплатежу найбільші. Він також зазначив, що поліс ЕКА може виступати альтернативою заставі, спрощуючи доступ до банківського фінансування. Банківські гарантії є критично важливими для тендерної участі чи авансових платежів, а інвестстрахування – для реалізації проєктів у воєнних умовах.
На думку Олександра Уманського, акредитиви – оптимальний інструмент під час роботи з новими контрагентами або за наявності сумнівів щодо виконання зобов’язань. Гарантії використовуються для тендерів, авансів і забезпечення платежів. А програма TFP – надійна підтримка у складних або ризикованих угодах.
Скільки коштують ці послуги і від чого залежить їхня вартість
Як пояснив Руслан Гашев, для портфельного страхування кредитів діє фіксована ставка 0,6%. Інші продукти мають індивідуальне ціноутворення – в середньому 1,3%. Ціна залежить від країни-імпортера, фінансового стану експортера, надійності контрагента та умов контракту. За словами Гашева, це конкурентні тарифи, зважаючи на те, що традиційне банківське забезпечення не завжди враховує воєнні ризики.
Олександр Уманський зазначив, що вартість фінансових інструментів залежить від суми, строку, рівня ризику, забезпечення, тарифів банку та залученості у міжнародних програмах. Для акредитивів зазвичай передбачені комісії за авізування, підтвердження та щорічна плата в розмірі 1−3%. Банківські гарантії також обкладаються разовою та щорічною комісією на рівні 1−3% річних, яка коригується залежно від застави та ризиків країни бенефіціара. Програма ЄБРР TFP має індивідуальну вартість, але вона значно нижча, ніж потенційні збитки від зірваного контракту.
Уманський також додав, що бізнес-кредити від ПроКредит Банку зі ставкою 3,8% річних у євро можуть бути корисним доповненням до документарних інструментів. Завдяки таким комбінаціям компанії отримують доступ до безпечного та вигідного фінансування.
Проблемні питання та рішення
За словами Руслана Гашева, одним із головних викликів є валютне регулювання, яке ускладнює розвиток страхування контрактів і експортного факторингу. ЕКА веде перемовини з державними органами щодо зняття цих обмежень.
Ще однією проблемою він назвав обмежений перелік ризиків, які покриваються в межах страхування інвестиційних кредитів. Наразі йдеться лише про воєнні та політичні ризики, тоді як банки розглядають ширший спектр. Змінити це можуть вже підготовлені зміни до законодавства, ухвалення яких очікується найближчим часом.
Також голова ЕКА звернув увагу на потребу в збільшенні капіталізації агентства на 5 мільярдів гривень. Це дозволить суттєво масштабувати підтримку українського експорту.