Новий маршрут для транспортування агропродукції України може проходити через територіальні води Болгарії та Румунії, це допоможе мінімізувати ризики після одностороннього виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи, заявив посол України в Туреччині Василь Боднар.
Позиція Туреччини в цій ситуації, а саме готовність домовлятися з РФ, є традиційною політикою країни для того, щоб задовольнити свої інтереси. Туреччина прагне до продовження медіаторських послуг, оскільки вона як посередник зернової угоди" намагається знайти золоту середину й мінімізувати ризики", — сказав він в ефірі марафону "Єдині новини".
За його словами, росіяни, можливо, не вдаватимуться до виконання всіх погроз, про які вони говорять. Однак загроза залишається, і це впливає на шипінгові компанії, страхування тощо.
Будьмо чесними. Росія, вийшовши з угоди, заявила про те, що вона не гарантує безпеки. А це означає, що вони обстрілюватимуть порти, інфраструктуру і, можливо, кораблі. У цьому й ризик, — сказав посол.
Боднар нагадав, що Україна створила фонд для забезпечення цих ризиків, однак є певні умови.
Ми також маємо можливості залучати кораблі й компанії. З нашого погляду, це можна реалізувати навіть не використовуючи цього маршруту, який уже було погоджено, а через територіальні води Румунії та Болгарії. Це також можливий варіант, щоб мінімізувати ризики, — пояснив він.
Водночас Боднар наголосив на необхідності відповідальності міжнародної спільноти, щоб, з одного боку, допомогти Україні реалізувати такий сценарій, а з другого – тиснути на Росію для запобігання її можливих атак.