Розбудова повнофункціональної системи страхування воєнних ризиків в Україні – це нагальна потреба національної економіки, адже з початку повномасштабної війни ринок перестрахування фактично закрився для українських страховиків, а потужностей локального страхового ринку недостатньо для повноцінного запуску системи в масштабах держави.
З огляду на те, що війна триває, як внутрішні, так і зовнішні інвестори потребують базових гарантій збереження капіталу і потребуватимуть їх надалі, навіть після війни.
Про ключові елементи концепції системи страхування воєнних ризиків в Україні розповів директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ НБУ Сергій Савчук під час круглого столу "Страхування воєнних ризиків: прогрес та виклики", організованого в межах Проєкт USAID "Інвестиції для стійкості бізнесу".
Ключові тези виступу:
- основою системи стане державне агентство, піднаглядне НБУ, яке оперуватиме фондом покриття воєнних ризиків, визначатиме спільну андерайтингову політику і централізовано розміщуватиме частину ризиків на міжнародному ринку перестрахування;
- на першому рівні працюватимуть прозорі і платоспроможні локальні приватні страховики, які відраховуватимуть частину премій до фонду агентства, але розподіл премій та ризиків між державним агентством і страховиками ще є предметом обговорення;
- міжнародні перестраховики, які будуть долучатися до системи, відшкодовуватимуть ризики в межах певного ліміту;
- на першому етапі в переліку обов'язкових для страхування будуть менш ризикові об'єкти та обмежений перелік ризиків (лише фізична шкода внаслідок зовнішньої агресії).
Для інших об'єктів – добровільне страхування. На другому етапі страхове покриття буде розширюватися;
- законопроєкт, над яким працює робоча група при Раді з фінансової стабільності, передбачатиме баланс інтересів держави та ринку. Окремі питання, зокрема розподіл покриття, розмір страхових премій, частина премії, що підлягатиме перерахуванню до фонду, після обговорення з учасниками ринку будуть вирішуватися на підзаконному рівні, аби забезпечити більшу гнучкість на майбутнє.
"Запровадження системи страхування воєнних ризиків стане драйвером для розвитку українського страхового ринку та сприятиме убезпеченню бізнесу і розширенню його потенціалу для інвестування у відбудову економіки. Адже чим краще працює бізнес, тим більше сплачує податків, і тим більше в держави можливостей зміцнювати нашу обороноздатність", — резюмував Сергій Савчук.