На главную страницу
 
Головна
Про нас
Новини
Обговорення
База знань
Довідники
Пошук
Карта сайту
Новини автоцивілки
Призначення і відставки
Злиття та поглинання
Новини законодавства
Новини медстрахування
Ексклюзив від АСБ
Новини НБУ
Корпоративні новини
Банківські новини
Поиск по сайту

Новини / Новини НБУ / Новини НБУ

Ключові тенденції небанківського фінансового ринку. Обсяги активів, перспективи та ризики

Версия для печати Версия для печати
02.12.2024 

НБУ у 2020 році започаткований інформаційний продукт – "Огляд небанківського фінансового сектору", в рамках якого НБУ досліджує діяльність небанківських фінансових установ: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

Так, нещодавно Національний банк опублікував Огляд небанківського фінансового сектору за ІІІ квартал 2024 року (надалі – Огляд). За даними Огляду, у ІІІ кварталі 2024 року сектор надавачів небанківських фінансових послуг поволі розвивався: зросли обсяги активів фінансових компаній, ломбардів і страховиків.

Натомість обсяг активів кредитних спілок і далі поступово зменшувався внаслідок виходу установ з ринку. Попри вихід фінансових компаній з ринку, обсяг активів сегмента збільшився.

Більшість фінкомпаній залишалася прибутковою. У ІІІ кварталі діяльність ломбардів відновлювалася: обсяги активів та нових кредитів зросли, доходи підвищилися, тому сегмент був прибутковим.

Страховики

Як зазначено в Огляді, у ІІІ кварталі активи страховиків життя залишилися майже незмінними. Натомість активи ризикових страховиків відновили зростання – на 6% порівняно з попереднім кварталом незважаючи на вихід із ринку 14 компаній.

У ІІІ кварталі страхові премії збільшилися за всіма основними лініями бізнесу. Серед продуктів транспортного страхування (КАСКО, ОСЦПВ, "Зелена картка") найбільше зростання страхових премій було за "Зеленою карткою", що продовжило тренд минулих років. Серед бізнес-ліній особистого страхування (життя, здоров'я та асистанс) найбільше зріс асистанс. Транспортне та особисте страхування і надалі формують понад 80% премій та 90% виплат на ринку. Серед інших продуктів лідерами за зростанням були лінії бізнесу фінансових ризиків та вантажів та багажу, що сукупно становили лише 6% страхових премій у ризиковому сегменті.

За результатами січня – вересня страховики залишалися прибутковими. Прибуток ризикових страховиків майже дорівнював показнику аналогічного періоду минулого року, а рентабельність капіталу незначно зросла. Низка страховиків докапіталізувалися виконуючи оновлені мінімальні вимоги до платоспроможності. Частка збиткових компаній серед ризикових страховиків скоротилася, а серед страховиків життя – зросла.

Окрім того, за підсумками січня – вересня шість страховиків порушували вимоги до капіталу платоспроможності (SCR) та/або мінімального капіталу (MCR). Серед компаній-порушників три компанії покинули/завершують вихід з ринку добровільно. Частка порушників в активах становила 2%.

Щодо перспектив та ризиків

У НБУ зазначають, що поширеною причиною застосування заходів впливу на ринку надавачів небанківських фінансових послуг є порушення учасниками вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів і фінансового моніторингу.

У зв'язку з цим, в НБУ наголосили на тому, що фінустановам потрібно підвищити увагу до управління відповідними ризиками. Нещодавно НБУ надав небанківським фінансовим установам рекомендації з виявлення механізмів "дроблення бізнесу", зокрема з метою ухилення від сплати подтків. У разі виявлення подібних механізмів фінансові установи мають повідомити Держфінмоніторинг про таку діяльність, а також прийняти рішення стосовно подальших ділових стосунків з урахуванням виявлених ризиків.

В НБУ також наголосили на тому, що небанківським установам слід звертати увагу на якість та своєчасність подання звітності. Оскільки, починаючи зі звітності за січень 2025 року, фінансові компанії й ломбарди будуть надавати дані про регуляторні баланси та позабалансові зобов'язання щомісяця.

Джерело:  LIGA ZAKON
URL новини:  https://biz.ligazakon.net/ru/analitycs/232334_klyuchevye-tendentsii-nebankovskogo-finansovogo-rynka-obemy-aktivov-perspektivy-i-riski

«« Вернуться на первую страницу раздела



Адміністрація сайту не завжди поділяє думку авторів чиї статті розміщені на ресурсі.
При використанні матеріалів сайту гіперпосилання www.insurancebiz.org обов'язкове.
© 2006-2024 Асоціація Страховий Бізнес