Генеральний директор Асоціації "Страховий бізнес" Вячеслав Черняховський провів в Лондоні зустріч із директором із міжнародної взаємодії Асоціації британських страховиків (ABI) Керол Холл.
Однією із ключових тем, що обговорювались, були практичні питання організації процесу регулювання та нагляду в страховій галузі. Британська сторона підтвердила, що загальним підходом є підтримання різноманітності форм ведення страхового бізнесу і пропорційності вимог до страховиків, як це й прописано в базових принципах директиви Solvency II.
Нагадаємо, що із 2013 року, коли урядом Британії були запроваджені широкомасштабні реформи у сфері регулювання сектору фінансових послуг, в країні діє система, відома під назвою "twin peaks", під яку підпадають в тому числі страхові компанії.
Відповідно до неї, зараз повноваження нагляду розподілені між двома регуляторними органами:
Орган пруденційного нагляду (PRA), який є частиною Банку Англії, сприяє безпеці та надійності страховиків, а також захисту інтересів страхувальників.
FCA регулює поведінку фінансових установ, зокрема, і страховиків, а також, в більш широкому сенсі, цілісність фінансових ринків Великої Британії.
Обидва регулятори здійснюють курс на підтримку принципів пропорційності, який полягає в імплементації та дотриманні різниці в підходах щодо регулювання для великих, із одного боку, та малих і середніх страхових компаній – із іншого.
За словами Керол Холл, PRA докладає зусиль для того, щоб зробити вимоги до звітності тощо більш пропорційними для невеликих компаній. Відповідні підходи зафіксовані у нормативних документах органа (Remuneration: Enhancing proportionality for small firms, Remuneration standards: the application of proportionality)
FCA використовує загальні підходи та інструменти нагляду таким чином, щоб вони були засновані на оцінці ризиків і були пропорційними. Так, наприклад, FCA має спеціальних співробітників нагляду лише для найбільших компаній. Нагляд за левовою часткою страховиків здійснюється за допомогою періодичних опитувань і пов'язаної з ними тематичної роботи тощо.
"Звичайно, вищі вимоги висуваються до великих компаній, які мають суттєвий вплив на ринок, а отже, несуть більший ризик потенційного заподіяння шкоди споживачам, якщо щось "піде не так", – зауважила Керол Холл.
Компанії, які визнаються як значні (критерії визначені у посібнику FCA) мають додаткові вимоги до систем та інструментів контролю, а також підпадають під посилений Режим для вищого менеджменту та ключових співробітників (Senior Managers and Certification Regime). Цей Режим визначає загальні принципи доброчесної поведінки топ-керівників страхових компаній, а також підходи до схвалення ключових співробітників із боку регулятора.
На кінець 2023 р. в Британії працювало 429 страхові компанії, 87 із яких не підпадають під вимоги дотримання Директиви ЄС Solvency II, а також понад 8000 страхових посередників.