ОУФР, членом якого є Асоціація "Страховий бізнес", просить керівництво країни, МВФ та інших міжнародних партнерів не допустити порушення демократичних принципів при підготовці нормативно-правових актів НБУ.
Представники небанківського фінансового ринку, громадськості та експертне суспільство не можуть погодитися з спробою, під гаслами підвищення ефективності регулювання, ліквідувати єдиний ефективний механізм участі громадськості в розробці нормативно правових актів (НПА) Національного банку України (НБУ).
Про це йдеться в листі Об'єднання учасників фінансового ринку (ОУФР), направленому президенту України, Кабінету міністрів, керівництву Верховної Ради, керівникам фракцій і комітетів ВР, бізнес-асоціаціям, в Міжнародний валютний фонд, західним інституціям, Єврокомісію, представництву Євросоюзу в Україні та ін.
В листі учасники ринку відзначають, що серед багатьох положень законопроекту № 9422 вставлена норма про виведення нормативно правових актів НБУ з-під дії закону "Про основи державної регуляторної політики сфере господарської діяльності", яка не відповідає міжнародним принципам права, необхiдностi, розумностi, передбачуваностi i вiдкритостi.
Експерти прийшли до висновкiв, що це, зокрема, призведе до нестабiльностi i непередбачуваностi правового регулювання небанкiвських фiнучереждень, погiршення якостi i ефективностi регуляторних нормативно-правових, створення основи для потенцiйної корупцiї або прийняття рiшень, нормативних актiв регулятора в iнтересах конкретних осiб або груп.
Вiдсутнiсть у чинному законодавствi механiзмiв державного контролю якостi НПА НБУ i їх вiдповiдностi чинному законодавству, вiдсутнiсть вимог про проведення їх державної реєстрацiї Мiнюстом, що передбачає експертизу проектiв НПА на вiдповiднiсть законодавству, зокрема, антикорупцiйному, негативно впливає на якiсть проектiв нормативно-правових актів, – вiдзначається в листі.
ОУФР звертає увагу керівництва країни на те, що їх позицію розділяє Державна регуляторна служба України, чиїм завданням є підтримання балансу інтересів бізнесу і держави при розробці НПА.
В зверненні також відзначається, що зміни в процесі розробки НПА, які відбудуться у разі прийняття законопроекту № 9422, суперечать регламентам ЄС, законодавству і практиці нормотворчості країн-членів ЄС.
"Європейські країни мають чiтку систему i досвiд, вимiрюванi десятками рокiв, як забезпечити максимальну ефективнiсть i прозорiсть пiдготовки законодавчої i нормативної бази, необхiдної для роботи фiнансових установ.
Ми спiлкувалися з багатьма керiвниками галузевих об'єднань європейських країн. Всi вони пiдкреслили головне: процедура прийняття НПА повинна вiдповiдати європейським принципам необхiдностi, розумностi, передбачуваностi, вiдкритостi, послiдовностi, пропорцiйностi i стабiльностi. Нам чiтко дали зрозумiти, що в європейських країнах участь громадськості в розробці НПА є невiд'ємною частиною такого процесу", — підкреслив В'ячеслав Черняховський, генеральний директор Асоціації "Страховий бізнес", яка є учасником ОУФР.
ОУФР відзначає також, що запропонований крок прямо суперечить положенням Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні, затвердженої Указом Президента України В.А. Зеленського № 487/2021 від 07.09.2021 р.
"Це не просто приватне питання конкретної галузі, хай навіть і дуже значущої для економіки. Це крок до ущемлення прав громадянського суспільства в Україні. Саме тому учасники небанківського фінансового ринку просять представників державної влади і міжнародні організації не допустити порушення демократичних принципів у взаєминах влади і бізнесу. Ми, як країна, не повинні ставати на шлях, який суперечить європейським цінностям, за які зараз триває війна".