На главную страницу
 
Головна
Про нас
Новини
Обговорення
База знань
Довідники
Пошук
Карта сайту
Новини автоцивілки
Призначення і відставки
Злиття та поглинання
Новини законодавства
Новини медстрахування
Ексклюзив від АСБ
Новини НБУ
Корпоративні новини
Банківські новини
Поиск по сайту

Новини / Новини законодавства / Новини законодавства

Законодавчі новели 2024 року для фінансового ринку

Версия для печати Версия для печати
29.03.2024 

З 1 січня 2024 року в Україні введено в дію ухвалений ще в 2021 році Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" (Закон про фінпослуги), який створює уніфіковане підґрунтя для діяльності бізнесу, що надає фінансові послуги, а відтак поширюється не лише на небанківські фінансові установи, а й на самі банки.

Більше того, разом із Законом про фінпослуги в дію введені й новий Закон України "Про кредитні спілки", а також пов'язані зміни, внесені до Закону України "Про страхування", Закону України "Про фінансовий лізинг" та інших законодавчих актів.

НБУ та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку поступового здійснили оновлення регулювання у зазначених сферах та забезпечили приведення своїх нормативно-правових актів у відповідність із Законом про фінпослуги та пов'язаними нормативними актами.

У свою чергу, для надавачів фінансових послуг передбачено м'який перехідний період, який дозволить ознайомитися з підзаконними нормативними актами регуляторів та привести свою діяльність у відповідність із новим законодавством протягом шести місяців, тобто до 1 липня 2024 року.

Насамперед варто звернути увагу на те, що Закон про фінпослуги протягом зазначених шести місяців зобов'язав всіх надавачів фінансових послуг (зокрема тих, для яких вимоги встановлюються спеціальним законодавством (наприклад, Законом України "Про страхування")):

  • привести свою діяльність у відповідність із вимогами законодавства (в тому числі, спеціального). При цьому, наприклад, для приведення у відповідність розміру статутного капіталу фінансових компаній та ломбардів конкретного строку зараз не встановлено;
  • здійснити самостійну перевірку відповідності своїх керівників кваліфікаційним вимогам щодо ділової репутації та професійної придатності;
  • здійснити самостійну перевірку відповідності власників істотної участі (за наявності) вимогам щодо ділової репутації.

Додатково Положенням про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови здійснення ними діяльності з надання фінансових послуг (затвердженим Постановою Правління НБУ № 199 від 29 грудня 2023 року) встановлюються вимоги щодо (і) повідомлення НБУ про приведення діяльності у відповідність до нового законодавства до 1 липня 2024 року, а також (іі) надання до 1 червня 2024 року звіту про надання впевненості щодо річних звітних даних за 2023 рік, складений суб'єктом аудиторської діяльності.

Нагадаємо, що закон про фінпослуги виділяє наступні види діяльності з надання фінансових послуг, що можуть здійснюватися виключно фінансовими установами на підставі відповідних ліцензій:

  • фінансової компанії;
  • ломбарду;
  • страхування;
  • кредитної спілки;
  • банківська;
  • на ринках капіталу.

Відповідно, регулювання діяльності таких фінансових установ встановлюється спеціальними нормами законодавства.

Страхові компанії

Правовою основою регулювання діяльності страхових компаній є Закон України "Про страхування", введений в дію з 1 січня 2024 року.

Страховик може бути створений у формі акціонерного товариства або товариства з додатковою відповідальністю, при цьому розмір мінімального статутного капіталу у визначених випадках має бути не меншим, ніж 32 або 48 мільйонів гривень. Слід зазначити, що платоспроможність страховика забезпечується шляхом дотримання вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу, підходи до оцінки яких закріплюються у законодавстві.

У той час як фінансові компанії та ломбарди надають лише опис започаткування та бачення здійснення майбутньої діяльності, страховик зобов'язується надати конкретні стратегію та план діяльності на три роки.

Більше того, на відміну від фінансових компаній та ломбардів, для набуття істотної участі у страховій компанії існує необхідність у погодженні такого набуття з боку НБУ, а інформація про структуру власності має подаватися на щорічній основі.

До страховиків встановлено вимоги щодо створення належної системи управління, що полягає у необхідності створення наглядової ради, де з 2026 року виникає обов'язок у призначенні незалежних директорів.

Більше того, за погодженням з НБУ існує обов'язок створювати відповідні підрозділи або призначати окремих осіб, що виконують функції головного ризик-менеджера, головного комплаєнс-менеджера та головного внутрішнього аудитора (в залежності від значимості страховика). Окрім цього, страховик має призначити відповідального актуарія.

Важливим є закріплення на рівні Закону й вимог до укладення та виконання договорів страхування.

На законодавчому рівні також врегульовується питання виходу страховиків з ринку, що може відбуватися у добровільному або примусовому порядку.

Висновки

Таким чином, з 1 січня 2024 року в Україні введено в дію низку законодавчих та підзаконних актів, що призвело до суттєвих змін у регулюванні ринку фінансових послуг. Зміни передбачають нові кількісні та якісні вимоги до учасників цього ринку та встановлюють перехідний період у шість місяців для приведення їхньої діяльності у відповідності до нових вимог.

Такі вимоги є значним викликом для бізнесу. Водночас, за належного підходу та виділення достатньої кількості часу для приведення своєї діяльності у відповідність до них, кількість питань щодо їх дотримання з боку регуляторів може бути зведено до мінімуму.

З іншого боку, бізнес, який має намір стати учасником цього ринку, може оцінити рівень нововведень та, у разі позитивного рішення, готувати і надавати пакет документів для авторизації своєї діяльності на ринку фінансових послуг з їх урахуванням.

Атрибуты:  https://biz.ligazakon.net/analitycs/226656_zakonodavch-noveli-2024-roku-dlya-fnansovogo-rinku

«« Вернуться на первую страницу разделаПравовые базы
Нацкомфинуслуг

Адміністрація сайту не завжди поділяє думку авторів чиї статті розміщені на ресурсі.
При використанні матеріалів сайту гіперпосилання www.insurancebiz.org обов'язкове.
© 2006-2024 Асоціація Страховий Бізнес