На главную страницу
 
Головна
Про нас
Новини
Обговорення
База знань
Довідники
Пошук
Карта сайту
Новини автоцивілки
Призначення і відставки
Злиття та поглинання
Новини законодавства
Новини медстрахування
Ексклюзив від АСБ
Новини НБУ
Корпоративні новини
Банківські новини
Поиск по сайту

Новини / Новини законодавства / Новини законодавства

Коли страхувальник стає потерпілим від власного ж авто – ВС

Версия для печати Версия для печати
11.09.2024 

Власник транспортного засобу, який правомірно передав володіння забезпеченим ТЗ, а сам був його пасажиром, може бути особою, якій завдано шкоди забезпеченим ТЗ.

До такого висновку дійшла колегія Касаційного цивільного суду, скасувавши попередні рішення у справі №950/2479/22, інформує "Закон і Бізнес".

У цій справі розглядався позов дружини потерпілого внаслідок ДТП, що сталося на Сумщині, до страхової компанії про відшкодування шкоди, заподіяної смертю потерпілого.

Її чоловік передав управління своїм автомобілем іншій особі, під керуванням якої авто потрапило в аварію (на фото), і пасажири, включно із власником ТЗ, загинули. Цивільно-правова

відповідальність, пов’язана з експлуатацією зазначеного автомобіля, була застрахована у відповідача. Позивач просила стягнути з відповідача страхове відшкодування моральної шкоди, заподіяної смертю потерпілого, та в інтересах дочки – страхове відшкодування витрат у зв’язку з втратою годувальника.

Суд першої інстанції, рішення якого залишив без змін апеляційний суд, у задоволенні позову відмовив. Суди зазначили, що чоловік позивачки був власником застрахованого ТЗ і передав його іншій особі для технічного управління без належного правового оформлення, унаслідок чого саме її чоловік є відповідальним за шкоду, спричинену джерелом підвищеної небезпеки. Чоловік позивача – страхувальник, особа, цивільно-правова відповідальність якої застрахована, і не може бути потерпілим, тобто особою, якій така шкода завдана.

Натомість КЦС зауважив що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє ТЗ, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (ч.1 ст.1187 ЦК).

Стаття 1 закону "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" визначає термін "особи, відповідальність яких застрахована" – страхувальник та інші особи, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом. Володіння забезпеченим транспортним засобом вважається правомірним, якщо інше не встановлено законом або рішенням суду.

КЦС зауважив, що особою, яка завдала шкоди та відповідальність якої застрахована, може бути і не власник ТЗ (не страхувальник, не особа, яка вчиняла

договір зі страховиком) за умови правомірного володіння такою особою забезпеченим ТЗ.

Тож колегія КЦС констатувала: оскільки суди не встановили, що водій автомобіля неправомірно володів забезпеченим ТЗ на момент ДТП, саме він згідно із зазначеним законом вважається особою, відповідальність якої була застрахована, а загиблий власник є потерпілим.

Атрибути:  https://zib.com.ua/ua/163130.html

«« Вернуться на первую страницу раздела



Правовые базы
Нацкомфинуслуг

Адміністрація сайту не завжди поділяє думку авторів чиї статті розміщені на ресурсі.
При використанні матеріалів сайту гіперпосилання www.insurancebiz.org обов'язкове.
© 2006-2025 Асоціація Страховий Бізнес