На главную страницу
 
Головна
Про нас
Новини
Обговорення
База знань
Довідники
Пошук
Карта сайту
Новини автоцивілки
Призначення і відставки
Злиття та поглинання
Новини законодавства
Новини медстрахування
Ексклюзив від АСБ
Новини НБУ
Корпоративні новини
Банківські новини
Поиск по сайту

Новини / Новини медстрахування

Як блокчейн модернізує систему охорони здоров’я: приклади використання технології

Версия для печати Версия для печати
15.05.2023 

Блокчейн активно інтегрується майже в усі складові частини сфери охорони здоров’я – від контролю за обігом медичних препаратів до оптимізації системи обміну інформацією

Традиційні механізми, які використовуються в системі охорони здоров’я, зокрема, обмін медичною інформацією, відверто застаріли. Вони не справляються зі своїми задачами в сучасній інфраструктурі. Наприклад, в епоху цифрового обміну інформацією пацієнти досі змушені носити купу паперів, де записана їхня історія обстежень та хвороб.

Так, багато пацієнтів просто губить ці папірці. Окрім незручностей, відсутність історії хвороб та іншої інформації про пацієнта може призвести до його неправильного лікування, особливо коли потрібне оперативне втручання. Ця проблема загострилась після 24 лютого 2022 року, коли через повномасштабне вторгнення окупантів мільйони українців були вимушені покинути власні домівки.

Блокчейн пропонує нові підходи до вирішення багатьох питань, зокрема і безпечного зберігання інформації про пацієнтів, її поширення між різними лікарнями, управління даними в цілому.

Для чого використовується блокчейн:

 1. Ведення медичної документації, керування електронними картами, оперативний обмін інформацією між лікарями та клініками.
 2. Управління ланцюжками поставок ліків та боротьба з контрафактом, контроль за поширенням лікарських засобів.
 3. Контроль за розподілом донорських органів.
 4. Проведення клінічних та біомедичних досліджень.
 5. Віддалене спостереження за пацієнтами (технологія IoT або Інтернет речей).
 6. Поліпшення процедур страхування та виставлення рахунків, розумні контракти.
 7. Телемедицина (включає відеоконсультації та електронні рецепти).
 8. Перевірка облікових даних медичного персоналу, ведення єдиної інформаційної бази.

"Застосування блокчейну також допоможе урядам різних країн збирати та аналізувати статистику загального стану здоров’я населення в режимі реального часу. Застосування цієї технології в медичній галузі не тільки покращує безпеку та конфіденційність медичних ресурсів, але й допомагає в поліпшенні якості медичної діагностики та лікування, — додає Олександр Явтушенко, голова ГО "Дискусійно-аналітичний клуб "Україна і світ"", голова Секретаріату Громадської ради при Міністерстві цифрової трансформації України.

Розглянемо детальніше про можливості блокчейну в медицині.

1. Ведення медичної документації, керування електронними картами, оперативний обмін інформацією між лікарями та клініками

"Електронні медичні карти – один із основних варіантів застосування блокчейну в галузі охорони здоров’я. Блокчейн дозволяє забезпечити справжність інформації та контроль за її переміщенням та зміною. Тому блокчейн підходить для зберігання медичних даних, таких як історії хвороб пацієнтів, звіти про виписані рецепти і т.д", — пояснює Наталя Лісневська, адвокат, PhD, заступниця Міністра охорони здоров’я (2014-2015).

За її словами, блокчейн також дозволяє контролювати передачу даних між закладами охорони здоров’я. Це можуть бути державні та приватні клініки, дослідницькі центри, а також аптеки та страхові компанії. У деяких країнах обмін даними клієнтів між установами заборонено без згоди самих клієнтів. Наприклад, такі вимоги містяться у Європейському загальному регламенті захисту даних (GDPR). Блокчейн допомагає контролювати цей процес.

Раніше ми писали про блокчейн у державному управлінні України: ліки від корупції, рейдерства і бюрократії.

Таким чином, застосування блокчейну для роботи з медичними даними дає такі переваги:

 • пацієнт самостійно контролює свої дані та визначає, хто має до них доступ;
 • дані неможливо сфальсифікувати або видалити, принаймні ніхто не може це зробити непомітно і безповоротно;
 • у блокчейні фіксується джерело даних, це дозволяє будь-якої миті перевірити їх достовірність;
 • дані в блокчейні краще захищені від атак хакерів. Навіть у разі проникнення в базу даних, зловмиснику буде дуже важко розшифрувати інформацію.

"Блокчейн може допомогти уніфікувати та стандартизувати медичні дані та зменшити витрати на їх обробку, — зазначає Олександр Явтушенко. – Наприклад, компанія MedicalChain, що базується у Великій Британії, створила платформу для зберігання та обміну медичної інформації за допомогою технології блокчейн. Розробка дозволяє пацієнтам тримати свої дані в захищеному електронному вигляді та керувати доступом до них".

Інший приклад, який привів експерт, – проєкт MedRec, який розробляється в Массачусетському технологічному інституті. Платформа використовуватиме блокчейн для зберігання медичних даних. В цьому випадку пацієнти також матимуть повний контроль над власною інформацією та зможуть її надавати лікарям.

2. Управління ланцюжками поставок ліків та боротьба з контрафактом, контроль за поширенням лікарських засобів

Одна з критичних проблем в секторі охорони здоров’я – перевірка походження медичних товарів для підтвердження їхньої автентичності. Використання системи на основі блокчейну для відстеження товарів від моменту виробництва і на кожному етапі ланцюга постачання дозволяє споживачам мати повну видимість і прозорість товарів, які вони купують.

Це головний пріоритет для галузі, особливо на ринках, що розвиваються, де підроблені рецептурні ліки стають причиною десятків тисяч смертей щороку. Це стає все більш важливим і для медичних пристроїв.

Одна з компаній (як приклад), яка надає блокчейн-послуги для представників сфери охорони здоров’я, – MediLedger. Запропоновані брендом технології дозволяють відстежувати товари та перевіряти автентичність ліків, терміни придатності та іншу важливу інформацію.

"Підроблені та неякісні ліки – найважливіша проблема фармацевтичної галузі. Глобальний ринок контрафактних ліків оцінюється у $200 млрд. Блокчейн здатний вирішити цю проблему, забезпечуючи прозорість на всіх етапах виробництва, постачання та реалізації медичних препаратів", — зазначає Наталя Лісневська.

Технологія блокчейн також може безпечно збирати дані про медичні пристрої, включаючи статистику використання та журнали обслуговування, підвищуючи безпеку пацієнтів і знижуючи ймовірність несправностей/підробок. Один з передових розробників платформ для подібних операцій – компанія Chronicled.

Ще одна можливість, яку надає розподілена база даних, – контроль над процесом утилізації невикористаних та прострочених ліків. Тобто Blockchain надає можливість якісно управляти фармацевтичними відходами.

3. Контроль за розподілом донорських органів

Як розповіла пані Лісневська журналістам PaySpace Magazine, для отримання якісних донорських органів для трансплантації необхідно мати повну інформацію про їхнє походження. Регулятори багатьох країн ретельно контролюють цей процес, і впровадження блокчейну у системи спостереження та контролю за донорськими органами найчастіше є ініціативою держорганів.

4. Проведення клінічних та біомедичних досліджень

Блокчейн може значно підвищити швидкість досліджень завдяки оптимізації механізмів обміну даними між дослідницькими центрами. Технологія також полегшує процес збору даних у пацієнтів, які готові дати згоду на участь у клінічних випробуваннях.

Блокчейн дозволяє структурувати безліч інформації про фактори, які могли прямо чи опосередковано вплинути на результати досліджень: про догляд за пацієнтами, про випробування, про біомаркери тощо.

За словами Наталії Лісневської, до переваг блокчейну в сфері медичних досліджень відноситься наступне:

 • кожна дослідницька організація може оперативно обмінюватися даними з іншими, зберігаючи повний контроль над своїми розробками та навіть конфіденційність;
 • у блокчейні фіксується інформація про час проведення дослідження, що дозволяє відстежувати актуальність даних;
 • підтвердження походження даних дозволяє збільшити точність досліджень;
 • дані стають доступнішими, оновлення відбувається в реальному часі, що дозволяє швидше виявляти загрози, наприклад, такі як недавня пандемія;
 • гарантія захисту та контролю даних, розширення географії досліджень, залучення більшої кількості людей тощо.

Платформа звітності та результатів клінічних випробувань (CTRR) є одним із прикладів використання блокчейн-технологій для зберігання даних в цій сфері.

CTRR розроблена фармацевтичною компанією Pfizer у співпраці з іншими компаніями, включаючи IBM. Використання блокчейну полегшує дослідникам і регуляторам доступ до перевірки даних випробувань, підвищуючи якість і надійність результатів клінічних випробувань.

5. Віддалене спостереження за пацієнтами (технологія IoT або Інтернет речей)

"Блокчейн дозволяє оптимізувати процес збору даних про здоров’я пацієнта віддалено за допомогою різних мобільних пристроїв та датчиків. Технологія також допомагає аналізувати інформацію та є ефективним сховищем з можливістю надання доступу кільком установам, що супроводжують пацієнта. Блокчейн дозволяє ефективно використовувати IoT-інструменти, а також обробляти отримані від них дані. Інфраструктура зазвичай складається з багатьох пов’язаних між собою пристроїв, і блокчейн значно прискорює обмін даними", — розповідає пані Лісневська.

Однак, безпека є величезною проблемою в медичному IoT, як з точки зору забезпечення конфіденційності та безпеки даних пацієнтів, так і з точки зору запобігання їх фальсифікації з метою створення неправдивої інформації.

У деяких випадках, коли від підключеного пристрою може залежати робота в екстрених ситуаціях, наприклад, сповіщення доглядача літньої людини про падіння або серцевий напад, дуже важливо, щоб підтримуючі системи були дуже стійкими до DDoS-атак або інших кібервпливів, що порушують роботу сервісу.

Як блокчейн-системи можуть допомогти захистити віддалений моніторинг IoT-пристроїв:

 • криптографія блокчейну гарантує, що тільки дозволені сторони можуть отримати доступ до персональних даних, які зберігаються в блокчейні у вигляді унікальної хеш-функції (тобто будь-яка зміна вихідних даних створює іншу хеш-функцію, і користувач повинен мати певний набір криптографічних ключів, щоб декодувати хеш-функцію у вихідні дані);
 • після того, як дані пацієнта були записані в блокчейн-реєстрі (у вигляді хеш-функції), їх майже неможливо підробити, оскільки для цього потрібно отримати доступ до всіх збережених копій;
 • децентралізована природа блокчейну означає, що пристрої Інтернету речей можуть взаємодіяти безпосередньо один з одним, не проходячи через централізований сервер (як це відбувається в більшості підключень Інтернету речей сьогодні), що робить дуже складним запуск DDoS-атак і атак типу "людина посередині".

Хоча блокчейн може підвищити безпеку IoT в охороні здоров’я, ці варіанти використання все ще знаходяться на ранніх стадіях розвитку, і поки не ясно, чи буде блокчейн найкращим інструментом для використання. Компаніям у сфері цифрової охорони здоров’я, які вивчають, як забезпечити безпеку пристроїв дистанційного моніторингу, варто вивчити блокчейн, але тільки як частину більш комплексної наскрізної стратегії безпеки.

6. Поліпшення процедур страхування та виставлення рахунків, розумні контракти

Блокчейн можна застосовувати для обробки заяв на медичне страхування, щоб підвищити прозорість, ефективність і швидкість, зменшуючи при цьому рівень шахрайства. Наприклад, компанія MetLife використовує блокчейн для оптимізації процесу обробки страхових виплат по страхуванню життя, скорочуючи час, необхідний для обробки претензій, і покращуючи загальний рівень обслуговування клієнтів.

"Можливість контролю автентичності інформації, яку надає блокчейн, буде основною перевагою і в даному випадку. Завдяки цьому між компаніями та клієнтами буде більше довіри, знизяться як ризики, так і тарифи", — підкреслила Наталя Лісневська.

Вона також виділила переваги блокчейну для медичного страхування:

  укр

Що стосується цифрових контрактів, вони дозволяють зменшити кількість суперечок щодо повернення платежів за рецептурні ліка та інші товари. За даними Chronicled, через те, що цінові структури часто змінюються, щороку між цими гравцями виникає понад мільйон претензій щодо повернення платежів, більше 5% з яких є спірними і потребують тривалого ручного вирішення.

Аналогічно, спільні смарт-контракти можна використовувати для управління договорами медичного страхування пацієнтів, де, за даними Curisium, 10% претензій є спірними. Як і в інших випадках використання, після того, як ці дані будуть оцифровані і легко доступні, страхові компанії зможуть використовувати більш просунуту аналітику для оптимізації результатів і витрат на охорону здоров’я.

7. Телемедицина

Блокчейн активно використовується і в сфері телемедицини, включаючи відеоконсультації та електронні рецепти. Це розширює доступ пацієнтів до медичної допомоги. Прикладом такого використання є телемедична платформа на основі блокчейну Solve.Care. Про телемедицину в Україні читайте далі.

"У цілому Україна має великий потенціал для впровадження блокчейн-технологій в медичну сферу, особливо враховуючи те, що вона відноситься до країн з високим рівнем розробки програмного забезпечення та ІТ-інфраструктури. Для того, щоб реалізувати цей потенціал, потрібні інвестиції, сприяння уряду, регуляторних органів та медичної громадськості", — додає Олександр Явтушенко.

8. Перевірка облікових даних медичного персоналу, ведення єдиної інформаційної бази

Подібно до відстеження походження медичних товарів, технологія блокчейн може бути використана для відстеження досвіду медичних працівників, де довірені медичні установи та організації охорони здоров’я можуть реєструвати облікові дані своїх співробітників, що, в свою чергу, допомагає спростити процес найму на роботу в медичні організації. Наприклад, американська компанія ProCredEx розробила таку систему перевірки, використовуючи протокол блокчейну R3 Corda.

Тож блокчейн може повністю змінити сектор охорони здоров’я – від управління медичною документацією до відкриття ліків і медичного страхування. Незважаючи на те, що ці варіанти використання все ще знаходяться на ранніх стадіях дослідження, вони можуть підвищити ефективність надання медичної допомоги та покращити результати для пацієнтів.

Источник:  PaySpace Magazine
URL новости:  https://psm7.com/uk/blockchain/kak-blokchejn-moderniziruet-sistemu-zdravooxraneniya-primery-ispolzovaniya-texnologii.html

«« Вернуться на первую страницу разделаАдминистрация сайта не всегда разделяет мнение авторов чьи статьи размещены на ресурсе.
При использовании материалов сайта гиперссылка www.insurancebiz.org обязательна.
© 2006–2009 Ассоциация Страховой Бизнес