За даними Держслужби статистики, у травні споживчі ціни зросли на 0,6% (до квітня 2024 року), з початку року – на 2% (до грудня 2023 року).
Продовольчі товари подорожчали на 0,9%. Серед продуктів харчування, за травень найбільше подорожчали фрукти(+10,4%) і овочі (+1,3%), найбільше подешевшали яйця (-14,3%), молоко (-1,5%).
Серед непродовольчих товарів і послуг, за останній місяцьнайбільше подешевшали одяг і взуття (-1,5%), ж/д перевезення (-0,5%), найбільше подорожчалифармацевтична продукція (+1,1%), паливо – мастильні матеріали (+1,1%), а також послуги ресторанів і готелів (+1%).
У річному вимірі (до травня 2023 року) споживча інфляція уперше з кінця 2022 року прискорилась до3,3% (з 3,2% у березні-квітні 2024 року). Для порівняння річна інфляція у березні в Угорщині була 4%, Польщі – 2,5%, Єврозоні – 2,6%. Серед країн в регіоні галопуюча інфляція продовжувала спостерігатись у Туреччині – 75,5%.
Отже, сповільнення річної інфляції, що спостерігалось увесь минулий рік і перший квартал 2024 цього року, припинилось і з травня вона поступово почала зростати.Тиск на ціни і пришвидшення інфляції обумовлюються:
- зростанням витрат бізнесу на оплату праці,
- зростанням витрат на енергоживлення, в т.ч. з альтернативних джерел,
- подальшим відновленням споживчого попиту,
- вичерпанням впливу тимчасових чинників (зокрема, ефекту значних минулорічних врожаїв та м'якої зими цього року).
Додатковий імпульс споживчій інфляції дадуть підвищення тарифів на е/е для населення з 1 червня, а також заплановане на другу половину року підвищення акцизів на паливо.
В той же час, стримуючим фактором залишається відносно жорстка монетарна політика із збереженням високих реальних процентних ставок.
За останнім прогнозом НБУ, інфляція пришвидшиться до 8,2% за підсумками 2024 року.