Реалізація узгоджених амбіцій
Нещодавня публікація довгоочікуваного звіту про конкурентоспроможність ЄС Маріо Драгі, колишнього президента Європейського центрального банку, підняла важливі питання про те, як подолати величезні інвестиційні та інноваційні розриви в Європі.
Для європейських страховиків, які є одними з найбільших інституційних інвесторів, що наразі інвестують в економіку близько 9,5 трлн євро, поточний перегляд Solvency II є чудовою можливістю підвищити інвестиційну спроможність галузі та забезпечити свою глобальну конкурентоспроможність, зберігаючи при цьому високий рівень захисту страхувальників. Це пов'язано з тим, що Solvency II ЄС, один з найбільш (якщо не найбільш) консервативних пруденційних режимів у світі, має значний вплив на спроможність галузі покривати ризики, її здатність пропонувати продукти, а також рівень і тип інвестицій, які здійснюють страховики.
Європейська страхова галузь вітає політичну домовленість щодо перегляду Директиви про платоспроможність II – тексту першого рівня – досягнуту в грудні 2023 року. Зокрема, сектор вітає зміни, внесені Європейським парламентом та Радою ЄС для покращення ставлення до довгострокового бізнесу, що створює потенціал для вкрай необхідних покращень у сферах капіталу та волатильності. Однак остаточний вплив перегляду Solvency II тепер значною мірою залежатиме від майбутніх технічних заходів 2-го рівня, які наразі обговорюються.
Приємні зміни
Як індустрія, наші ключові запити щодо перегляду Solvency II стосувалися змін, які б призвели до змін:
- покращення ставлення до довгострокового бізнесу, зменшення надмірних вимог до капіталу та волатильності, а також підвищення здатності галузі брати на себе ризики;
- краще застосування пропорційності для забезпечення ефективності та диверсифікації страхового ринку;
- зменшення операційного та звітного навантаження для всіх страховиків.
Оновлена Директива 1-го рівня, якщо вона буде доповнена послідовними змінами в делегованих актах ЄС, які встановлюють детальні вимоги до застосування Платоспроможності II, в цілому відповідатиме першим двом з наших ключових запитів.
І небажаний розвиток подій
Однак, в цілому, перегляд призведе до підвищення операційних вимог та вимог до звітності для більшості європейських страховиків. Це викликає розчарування і суперечить меті забезпечення конкурентоспроможності ЄС на світовому ринку. Зменшення адміністративного тягаря шляхом покращення пропорційності було однією із запланованих і спільних цілей промисловості, Європейської Комісії, Ради та Парламенту. У більш широкому розумінні, це одна з головних ініціатив Комісії.
Огляд також додав значні нові рівні вимог. Вони включають короткострокові плани управління ризиком ліквідності (LRMP), плани управління ризиком стійкості, довгострокові кліматичні сценарії в оцінці власних ризиків і платоспроможності (ORSA), вимоги до аудиту, додаткову внутрішню типову звітність, а також плани превентивного відновлення (з Директиви про відновлення і врегулювання страхових випадків (IRRD)).
У той же час, перегляд мало чим допоміг зменшити масу регуляторних вимог, з якими стикаються страховики.
Критичний момент – завершальна фаза
Щоб реалізувати потенційні переваги перегляду Solvency II, страхова індустрія закликає країни-члени ЄС забезпечити, щоб законодавство 2-го рівня повністю відображало політичну домовленість між законодавцями. Це найкращий спосіб дій, який продемонструє прихильність ЄС до залучення інвестицій, стимулювання кліматичних та цифрових перетворень, створення Союзу ринків капіталу (СРК) та – в основі – підтримки міжнародної конкурентоспроможності. Крім того, Європейська Комісія повинна виконати своє зобов'язання щодо спрощення та зменшення навантаження на звітність на 25%.
Погляньмо на деталі ближче
У липні 2024 року Insurance Europe опублікувала заяву високого рівня, що супроводжувалася трьома позиційними документами: "Покращення ставлення до довгострокового бізнесу", "Підвищення ефективності регулювання (пропорційність та звітність)" та "Плани щодо ризиків сталого розвитку за стандартом Solvency II".
У цих документах викладено погляди галузі та пакет ключових пропозицій щодо розробки заходів 2-го та 3-го рівнів платоспроможності в рамках Solvency II, які, у разі їх впровадження, допоможуть підвищити інвестиційну спроможність європейських страховиків та їхню здатність конкурувати на глобальній арені.