Зростання в тіні (гео)політики.
Світова економіка готова до подальшого стійкого зростання. Ми прогнозуємо зростання світового реального ВВП на рівні 2,8% у 2025 році та 2,7% у 2026 році, що приблизно відповідає показникам 2024 року. Однак розподіл ризиків зміщується в бік погіршення через геополітичні ризики, потенціал руйнівних змін у політиці та вразливість фінансових ринків. Зростаючі розбіжності між регіонами, ймовірно, будуть посилені політичним курсом наступного уряду США.
Більш крихке загальне економічне середовище та нестабільна геополітична ситуація підвищують ризики несприятливих макроекономічних сценаріїв. Завчасний та проактивний моніторинг сценаріїв матиме вирішальне значення для страхової галузі.
Jerome Jean Haegeli, Group Chief Economist, Swiss Re Institute
Пропозиції з передвиборчої кампанії новообраного президента Трампа мають неоднозначні наслідки для економіки США, які в кінцевому підсумку залежатимуть від їх обсягу та послідовності, але ми очікуємо, що дезінфляція сповільниться, а цикл пом'якшення процентних ставок поглибиться. Ми зберігаємо нашу думку, що США продовжить свою економічну тенденцію до випереджаючого зростання, навіть якщо темпи будуть поступово сповільнюватись. Це все більше контрастуватиме з єврозоною та Китаєм, які стикаються із зустрічними вітрами через торговельну напруженість та структурні виклики.
Ми прогнозуємо повільне зниження глобальної інфляції ІСЦ до 3,3% у 2025 році та 3,0% у 2026 році з 5,1% у 2024 році. У відповідь на це обережний Федеральний резерв США, ймовірно, здійснить лише три зниження процентних ставок у 2025 році, тоді як центральні банки єврозони та Китаю пом'якшуватимуть політику швидше, оскільки домінуватиме занепокоєння щодо економічного зростання.Однак фіскальні ризики можуть посилити тиск на дохідність довгострокових облігацій на Заході. У довгостроковій перспективі наші структурні теми "п'яти Д" – деглобалізація, декарбонізація, демографія, діджиталізація та борг – визначатимуть перспективи.
Ми бачимо ризики виникнення несприятливого альтернативного економічного сценарію. Така подія, як ескалація геополітичних ризиків і напруженості, наприклад, деструктивна торговельна війна, або ризиків на фінансових ринках, таких як раптове і різке зростання премії за ризик Казначейства США, може привести нас до одного з двох несприятливих сценаріїв, які ми відстежуємо: (i) "поновлення шоків пропозиції" або (ii) "глобальної рецесії".
Сценарій "відновлення шоку пропозиції" передбачає стагфляційний шок від прискорення інфляції та слабкого економічного зростання. Це призведе до погіршення показників андеррайтингу non-life через низькі темпи зростання реальних премій та високий рівень збитковості страхових виплат. Портфелі активів зазнають ринкових втрат. "Глобальна рецесія" призведе до значного падіння попиту на страхування та слабкої прибутковості відкритих видів страхування. Ширші кредитні спреди, нижчі відсоткові ставки та падіння цін на активи погіршать інвестиційні результати. Ми також відстежуємо сценарій "відродження продуктивності", який передбачає збільшення інвестиційних переваг, пов'язаних з технологіями, але ми вважаємо, що ймовірність цього сценарію нижча, ніж обох негативних сценаріїв разом узятих.
Світовий ринок первинного страхування в найближчі два роки зростатиме швидше за тренд, оскільки ринок видів страхування, не пов'язаних зі страхуванням життя, досягне точки перегину, а продажі зі страхування життя знизяться з нещодавніх максимумів. Ми прогнозуємо зростання світових реальних премій в середньому на 2,6% у 2025 і 2026 роках, що нижче, ніж у 2024 році (4,6%), але вище, ніж за останні п'ять років (середній показник у 2019-2023 роках: 1,6%). Стійке глобальне економічне зростання, стійкі ринки праці, зростання реальних доходів на тлі уповільнення інфляції та все ще високі довгострокові процентні ставки підтримуватимуть попит.
Індустрія первинних видів страхування, відмінних від страхування життя, покращує свою прибутковість та економічну стійкість. Цього року на результати андеррайтингу позитивно вплинуло зниження інфляції та підвищення ставок премій, і ми очікуємо, що вони залишаться високими у 2025 та 2026 роках. У поєднанні з покращенням інвестиційних результатів це має підтримати прибутковість.
Цього року ми очікуємо рекордне за останні десять років зростання світових премій non-life на 4,3% після переоцінки ризиків у відповідь на збільшення кількості страхових виплат. Ставки премій зараз помірні, і ми прогнозуємо більш м'яке зростання світових премій на 2,3% щорічно в реальному вираженні протягом 2025-26 років, що нижче середнього показника за останні п'ять років на рівні 3,1%. Активний сезон ураганів у США, ймовірно, призведе до того, що цього року глобальні страхові збитки від стихійних лих перевищать 100 мільярдів доларів США вже п'ятий рік поспіль і може затримати початок більш м'якого ціноутворення на майнове страхування.
Світова індустрія страхування життя перебуває на підйомі. Ми прогнозуємо зростання більш ніж удвічі вище середнього історичного показника, на рівні 3% в реальному вираженні в 2025 і 2026 роках, після найвищого за десятиліття зростання на 5% в 2024 році. Загальні світові премії зі страхування життя повинні досягти 4,8 трлн доларів США до 2035 року в порівнянні з 3,1 трлн доларів США в 2024 році завдяки більш високим процентним ставкам. Цього року продажі індивідуальних ануїтетів у США мають досягти нового рекорду – понад 400 мільярдів доларів США.
Ми очікуємо, що в міру пом'якшення монетарної політики зростання продажів ануїтетів з фіксованою ставкою сповільниться, а фокус зміститься на індексовані ануїтети. Зниження пенсійних ризиків є ще одним довгостроковим попутним вітром для індустрії страхування життя, оскільки протягом наступних трьох років у Великій Британії та США потенційно буде здійснено понад 300 мільярдів доларів США масових ануїтетних переказів.
Попит на захист від ризиків менше залежить від процентних ставок, і ми очікуємо стабільного зростання. Первинне страхування життя має позитивний прогноз прибутковості у 2025 та 2026 роках завдяки все ще високій дохідності за фіксованими ставками. Ризик прострочення стримується, а чутливість до процентних ставок знижується, оскільки центральні банки знижують процентні ставки.