Держфінмоніторинг в Україні виявив спроби відмити 53,1 млрд грн за 2024 рік і перешкодив операціям на 6,1 млрд грн. Кожне п’яте повідомлення стосується корупції, відмивання коштів або фінансування тероризму, що свідчить про гостру потребу в посиленні контролю та відповідальності.
Про це повідомили аналітики Опендатабот. Загальна кількість фінансових операцій, що підлягають моніторингу, зросла на 27% порівняно з минулим роком і склала понад 1,3 млн повідомлень.
- кількість повідомлень: у 2024 році служба отримала 1 302 053 повідомлення про фінансові операції, що підлягають моніторингу;
- підозрілі операції: 20% повідомлень (254,5 тис.) стосувалися операцій, які можуть бути пов’язані з відмиванням коштів, корупцією чи фінансуванням тероризму;
- порогові операції: 80% повідомлень (1,05 млн) стосувалися операцій, що перевищують встановлені законом суми (понад 400 тис. грн).
Більшість інформації (99%) про підозрілі операції надходить від банків. Небанківські установи, такі як кредитні спілки, страхові компанії та ломбарди, подали лише 12 850 повідомлень, що складає близько 1% від загальної кількості.
Після перевірки підозрілі операції направляються до правоохоронних органів для подальшого розслідування. У 2024 році Держфінмоніторинг передав 780 матеріалів на загальну суму понад 53 млрд грн:
- Національна поліція України (НПУ):
- отримано 223 матеріали (28,6% від загальної кількості);
- загальна сума операцій: понад 15 млрд грн;
- основні категорії: шахрайство, кіберзлочини, фінансові махінації.
- Служба безпеки України (СБУ):
- отримано 218 матеріалів (27,9%);
- загальна сума операцій: 9,7 млрд грн;
- основні категорії: державна зрада, колабораціонізм, злочинні організації.
- Національне антикорупційне бюро України (НАБУ):
- отримано 120 матеріалів;
- загальна сума операцій: 7,06 млрд грн;
- основні категорії: корупція серед високопосадовців, зокрема міністрів, депутатів, суддів, керівників державних підприємств.
- Інші категорії:
- 109 матеріалів стосувалися фінансування тероризму та сепаратизму;
- у 173 матеріалах виявлено корупційні ризики на загальну суму 12,1 млрд грн.
За період з січня по вересень 2024 року вдалося зупинити підозрілі операції на суму 6,1 млрд грн. Водночас обсяги підозрілих фінансових операцій зростають, що свідчить про посилення викликів у сфері боротьби з фінансовими злочинами.