Щороку Allianz Commercial публікує "Барометр ризику Allianz", де розміщує рейтинг ризиків за даними бізнесу. "Барометр ..." 2025 року було складено на основі опитування понад 3700 експертів з управління ризиками з більш ніж 100 країн і територій.
Барометр ризиків Allianz відстежує найважливіші корпоративні побоювання на майбутній рік. Нижче представлено рейтинг ризиків і відсоток експертів, які проголосували.
Зупинимося детальніше на першому ризику.
Кіберінциденти, як-от атаки програм-вимагачів, витоки даних і збої в IT-інфраструктурі, є найбільшим глобальним ризиком у 2025 році. Це вже четвертий рік поспіль, коли кіберзагрози посідають перше місце. Десять років тому цей ризик посідав лише восьму позицію в рейтингу з 12% голосів, тоді як у 2025 році він досяг 38%.
"Для багатьох компаній кіберризики, посилені швидким розвитком ШІ, є найзначнішою загрозою", – стверджує Ріші Бавіскар, голова відділу кіберризиків Allianz Commercial. "Ці ризики стають дедалі глобальнішими. Кіберзагрози посідають перше місце в Північній і Південній Америці, Європі, Африці та входять до трійки головних загроз у 20 країнах, як у розвинених, так і в економіках, що розвиваються".
Крім того, кіберзагрози зайняли лідируючу позицію в таких галузях, як авіація, хімічна промисловість, розважальний сектор, фінансові послуги, ЗМІ, професійні послуги, технології та телекомунікації.
Минулого року відбулася низка значних атак програм-здирників, які все частіше націлені на чутливі дані, щоб посилити тиск на компанії. Атаки програм-вимагачів продовжують залишатися основною причиною кіберстрахових збитків: у першій половині 2024 року на них припало 58% великих страхових виплат за кіберризиками (понад 1 млн євро).
"Основною кіберзагрозою, якої остерігаються компанії, є витік даних", – говорить Майкл Даум, голова відділу кіберстрахових виплат Allianz Commercial. "Зростання значущості витоків даних серед страхових претензій пов'язано з кількома факторами: збільшення кількості атак програм-здирників з розкраданням даних, а також посилення нормативно-правової бази, що веде до зростання судових позовів з питань порушення конфіденційності".
Найбільші побоювання компаній у сфері кіберзагроз:
- Витік даних (61%)
- Атаки на критичну інфраструктуру (57%)
- Зростання атак програм-вимагачів (49%)
- Збої в цифрових ланцюжках поставок (29%)
- Підміна електронної пошти (18%)
Чому ця інформація така важлива для України?
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров вважає, що роль кібербезпеки в сучасному світі перебільшено. Про це він розповів в інтерв'ю LB.ua.
.
"Я думаю, що роль кібербезпеки трохи перебільшена. Про неї багато говорять, але за фактом назвати якісь реальні кейси кіберзагроз мало хто може. Наведу простий приклад. Коли ми прийшли в Офіс президента, it-команда показала дашборди з тисячею атак на день, перевантаженням сайтів тощо. За два тижні ми їх звільнили, і нічого не відбувалося протягом кількох місяців, поки ми збирали нову команду", – розповів Федоров.
.
Проте:
- Російська кібератака знищила базу даних нерухомості, і досі неможливо відновити повні реєстри.
- У 2017 року атака вірусу NotPetya паралізувала роботу банків, держструктур і бізнесу, спричинивши багатомільярдні збитки. І це сталося за два роки до інтерв'ю Федорова.
- У 2022-2024 роках понад 2 000 атак на українські критичні системи, включно з енергетикою та зв'язком.
- 80% українського бізнесу стикалися з кібератаками, за даними звіту НБУ.
Сторінки багатьох видань уже рясніли звітами про кібербезпеку і тривають дискусії серед фахівців. З деякими з них можна познайомитися на нашому сайті за тегами, наведеними наприкінці статті. Одна стаття відомого фахівця в галузі врегулювання збитків з кіберстрахування проаналізував цю проблему на прикладі трьох країн США, Росії та України в світлі нинішньої війни між двома країнами.
Кіберзагрози також є першопричиною в перерві бізнесу (Business Interuption) на думку експертів.