Ризики в європейському страховому секторі є стабільними та загалом на середньому рівні, з осередками вразливостей, що виникають через постійну волатильність ринку, пов'язану з високою геополітичною невизначеністю.
Про це повідомляється в опублікованому в середу EIOPA Інформаційної панелі ризиків страхування за квітень 2025 року на основі даних Solvency II за четвертий квартал 2024 року та ринкових даних за перший квартал 2025 року.
За даними EIOPA, глобальні макроекономічні ризики залишаються стабільними на середньому рівні, з незначним зниженням темпів зростання ВВП та підвищенням прогнозів інфляції. У майбутньому геополітична невизначеність та фрагментація можуть негативно вплинути на макроекономічний ландшафт.
Що стосується кредитних ризиків, то вони залишалися стабільними до березня 2025 року, з мінімальними змінами спредів та лише незначними змінами в розподілі інвестицій. Якість портфеля залишалася високою, незважаючи на невелике зростання активів з нижчим рейтингом. На початку квітня спостерігалося незначне розширення спредів, оскільки учасники фінансового ринку переоцінили премії за ризик.
Ринкові ризики залишаються підвищеними на тлі високої волатильності облігацій та акцій, а прогноз щодо ризиків погіршується. Страховики дещо збільшили свої експозиції до облігацій, тоді як обсяги акцій залишилися стабільними. Вартість нерухомості впала, але експозиції страховиків залишалися обмеженими. У квітні оголошення США про тарифи викликало різку реакцію ринку. Хоча ринки дещо стабілізувалися, подальша корекція цін на активи ймовірна з огляду на високу політичну невизначеність.
При цьому рзики ліквідності залишалися на середньому рівні. Грошові резерви залишалися стабільними, а позиції грошових потоків – позитивними. Коефіцієнти ліквідних активів страховиків дещо зросли, навіть попри те, що рівень припинення дії договорів залишався високим наприкінці четвертого кварталу 2024 року. Що стосується похідних фінансових інструментів, то хоча страховий сектор досі стійко задовольняв потреби в ліквідності, ефективне управління ліквідністю залишається вирішальним для подолання потенційних нових ринкових потрясінь у поточних умовах.
Кібер– та цифрові ризики залишилися на середньому рівні, хоча й зі зростаючим прогнозом. Сприйняття загроз посилилося, а геополітична напруженість залишається ключовим фактором.