10 депутатів Верховної Ради пропонують парламенту зобовязати фіз- и юросіб, що застосовують засоби захисту рослин (ЗЗР) чи агрохімікати, завчасно, але не піздніше, ніж за 3 доби до початку обробки, надсилати SMS-повідомлення на телефони бджолярів, пасіки яких знаходяться на відстані не менше 10 км від місця обробки, про заплановане застосування ЗЗР чи агрохімікатів.
Про це зазначено в законопроекті №10052, зареєстрованому в Раді 14 лютого, передають Українські Новини.
У повідомленні мають бути вказані дата, час і місце обробки, назву рослин, що опилюватимуть, назву і діючу речовину препарату, тривалість його дії і клас небезпеки для бджіл.
Відзначається, що обробка рослин, що опилюватимуться, здійснюється в період відсутності льоту бджіл – з 21:00 до 5:00.
Також пропонується впровадити державну підтримку бджільництва у вигляді відшкодування 50% витрат, повязаних з цією галуззю.
Згідно з документом, держпідтримка щодо захисту і розвитку бджільництва забезпечується у вигляді дотацій, що надаються щомісяця фізичним особам – підприємцям або власникам пасік, зареєстрованим в порядку, встановленому законодавством.
Дотації надаються у вигляді відшкодування власнику пасіки витрат, повязаних із закупівлею бджолиних сімей і маток, закупівлею і використанням зареєстрованих ветеринарних препаратів для профілактики і лікування захворювань бджіл, придбанням обладнання, ліній з відкачки меду або фасування продуктів бджільництва, забезпеченням якості продукції бджільництва, зокрема її дослідження і сертифікація.
При цьому розмір дотацій становить 50% від загальної суми зазначених витрат, які документально підтверджені.
У свою чергу органи місцевого самоврядування зобовязуються вести загальний облік пасік, забезпечувати взаємодію між субєктами господарювання або фізичними особами і бджолярами, невідкладне і своєчасне інформування.
Також цим законопроектом передбачається введення адміністративної і кримінальної відповідальності за нанесення шкоди бджільництву.
Так, виконання робіт, повязаних з транспортуванням, зберіганням і застосуванням ЗЗР, їх торгівлею особами, які не пройшли спеціальну підготовку і не мають відповідного посвідчення, спричинятиме накладення штрафу від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб – від 500 до 1 000 неоподатковуваних мінімумів.
Незаконна рубка медоносних дерев або чагарників карається обмеженням волі на строк від 2 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.
За приховування або надання неправдивої інформації особам, які займаються бджільництвом, і органу місцевого самоврядування про виникнення загрози бджолам при застосуванні ЗЗР, що призвело до загибелі бджолиних сімей і завдало істотної шкоди, передбачається штраф від 3 до 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк до 2 років або без такого.
Iстотною шкодою вважається матеріальний збиток, заподіяний пасічнику (власнику пасіки), що в 5 і більше разів перебільшує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Згідно з пояснювальною запискою, тільки в 2018 році в Україні загинуло близько 45 тис. бджолосімей і кількість їх втрат зростає з року в рік в геометричній прогресії, при цьому не всі бджолярі звертаються до представників влади за захистом.
Серед авторів законопроекту – депутати від фракції "Блок Петра Порошенка" Леонід Козаченко, Мустафа Джемілєв і Сергій Лещенко.