Левова частка страхових продуктів на ринку або близько 85% страхових премій отримується через посередників, до яких відносяться крім агентів – фізичних осіб і страхових брокерів, банки, торговельні мережі, АЗС, поштові оператори та інші установи.
Повідомив директор Департаменту методології регулювання діяльності небанківських фінансових установ Національного банку Сергій Савчук у своїй колонці на сайті видання "Дзеркало тижня".
За його словами, щоб покінчити з недобросовісною торгівлею страховками, разом із впровадженням нових вимог до управління та платоспроможності страховиків виникла потреба в оновленні регулювання і для страхових посередників. Що знайшло відображення в новому законі "Про страхування", який набуває чинності 1 січня 2025 року.
Згідно з ним, по-перше, запроваджується авторизація страхових посередників. До початку роботи на страховому ринку посередник має бути зареєстрований у публічному Реєстрі страхових посередників, який створюється і ведеться Національним банком. Для діючих посередників встановлено перехідний період для реєстрації після набрання чинності новими вимогами Закону.
Реєстрацію страхових посередників (окрім брокерів) після перевірки відповідності їх встановленим вимогам здійснюватиме страховик, який співпрацював з ним. При цьому страховий посередник повинен відповідати вимогам, встановленим у Законі, зокрема, до ділової репутації та рівня знань.
Зареєстрований посередник може бути виключений з Реєстру страховиком або Національним банком, у випадків, зокрема, невідповідності встановленим вимогам; виявлення фактів надання недостовірної інформації; наявності заборони на провадження відповідної діяльності за рішенням суду; відсутності інформації щодо проходження навчання чи підвищення кваліфікації; виявлення фактів приймання страхових премій та виплат без дотримання вимог щодо відкриття та ведення поточного рахунка зі спеціальним режимом використання; інших порушень вимог до страхового посередника; дотримання вимог, встановлених Законом.
По-друге, Закон розширює можливості Національного банку як регулятора страхового ринку, даючи йому право здійснювати безвиїзний нагляд та інспекційні перевірки не лише страховиків, а й страхових посередників, і в разі виявлення порушень зможе застосовувати адекватні заходи впливу. Зокрема, накладення штрафу за здійснення посередником діяльності з реалізації страхових продуктів без реєстрації, реєстрації шляхом надання неправдивих відомостей або в інший незаконний спосіб, невиконання вимоги щодо ведення окремих поточних рахунків для одержання платежів, невиконання вимог щодо надання інформації клієнту до укладення договору страхування, відмову регулятору в перевірці або перешкоджання такій перевірці.
По-третє, закон вимагає від посередників виконувати під час переддоговірних відносин усі вимоги захисту прав споживачів, встановлені для страховиків. Як і страховик, посередник повинен перед укладенням договору страхування з'ясувати потреби та вимоги клієнта в страхуванні, забезпечити його доступною та вичерпною інформацією про себе, страховика та страховий продукт, щоб клієнт ухвалив усвідомлене рішення щодо укладення договору. Така інформація надається клієнту в паперовій або електронній формі через електронну пошту або шляхом надання посилання на інформацію, розміщену на власному вебсайті або його мобільній версії, у програмному додатку чи в інший спосіб, з можливістю підтвердити факт надання інформації за